Rodzaje filtrów w studniach wierconych

Maciej Piwowski
19.11.2015

Filtry są ważnym elementem konstrukcji studni wierconych, warunkującym ich wieloletnie i sprawne użytkowanie. Do zadań filtrów studziennych należą: zagwarantowanie napływu wody z warstw wodonośnych do studni przy zachowaniu minimalnego oporu hydraulicznego oraz zatrzymanie w warstwie wodonośnej części gruntu o określonym uziarnieniu gwarantującym wymaganą jakość wody. By spełniać swą funkcję, filtry studzienne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i eksploatowane we właściwy sposób. Niezachowanie tych warunków spowoduje dysfunkcje w użytkowaniu studni, spadek jej wydajności oraz uszkodzenie filtra, zapiaszczenie studni i inne nieprawidłowości.

Pod względem konstrukcyjnym filtry studzienne dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, uzależnione od kształtu części filtrującej znajdującego się przy warstwie wodonośnej. Są to:

  • filtry rurowe perforowane (szkieletowe) - posiadające otwory okrągłe lub prostokątne
  • filtry siatkowe - składające się z filtra szkieletowego i siatek filtracyjnych o różnych parametrach gęstości, zamontowanych na szkieletowych rurach perforowanych
  • filtry żwirowe (obsypkowe) - złożone z filtra siatkowego i obsypki piaskowo-żwirowej wtłoczonej za pomocą odpowiednich narzędzi dookoła szkieletowych rur perforowanych.


Filtry buduje się z materiałów wytrzymałych, odpornych na korozję zarówno chemiczną, jak również elektromechaniczną. Kwalifikują się do nich: szkło, porcelana, stal nierdzewna, włókna sztuczne, brąz, miedź, drewno, żeliwo, stal węglowa, laminaty i inne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie