Pompa głębinowa do studni kopanej – jakie musi spełniać kryteria?

Jerzy Biernacki
23.03.2022

Choć teoretycznie pompy głębinowe są przeznaczone do pracy w studniach wierconych, z rurą osłonową, to na rynku bez problemu znajdziemy modele idealnie sprawdzające się również w studniach kopanych. Charakteryzują się one kilkoma szczegółami, dzięki którym praca w takim ujęciu nie stanowi zagrożenia dla ich trwałości. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać pompa głębinowa do studni kopanej.

Odporność na zapiaszczenie

Najważniejszym kryterium wyboru pompy głębinowej do studni kopanej jest właśnie to, czy urządzenie jest odporne na wysoką zawartość piasku w wodzie. Ten problem występuje w większości studni kopanych, co wynika z jednej strony z ich niewielkiej głębokości, a z drugiej z ryzyka obsypywania się wykopu. Dlatego należy szukać pompy zdolnej tłoczyć wodę zawierającą minimum 150 mg/m3 piasku. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z wysokim ryzykiem awarii hydrauliki urządzenia.

Możliwość pracy w odchyleniu od pionu

Pompa głębinowa dopuszczona do pracy w studni kopanej musi być zdolna pracować w znacznym odchyleniu od pionu – takiej informacji szukaj w opisie konkretnego urządzenia. Pamiętaj, że studnia kręgowa charakteryzuje się znacznie większą średnicą niż wiercona. Nie stosuje się w niej także rury osłonowej, stąd nie ma możliwości wymuszenia idealnie pionowej pozycji pompy.

Warto natomiast zaznaczyć, że wiele pomp głębinowych może pracować w studniach kopanych czy nawet w otartych akwenach jedynie po zastosowaniu opcjonalnego płaszcza chłodzącego. Taki płaszcz wymusza przepływ wody przez silnik pompy, gwarantując tym samym jego chłodzenie. Dzięki temu nie ma problemu z tym, aby urządzenie pracowało w pozycji poziomej (leżąc).

Adekwatna wydajność

Studnie kopane z reguły nie osiągają takiej wydajności jak wiercone. Tym bardziej trzeba dokładnie sprawdzić, jaka jest faktyczna wydajność danego ujęcia. Jest to o tyle ważne, że ten parametr będzie mieć decydujący wpływ na dobór samej pompy, która nigdy nie powinna być wydajniejsza niż samo źródło. Mogłoby to doprowadzić do okresowego osuszania studni czy notorycznej pracy pompy na sucho, a w efekcie do jej przedwczesnej awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie