Płytka studnia głębinowa – czego możesz się spodziewać?

Mateusz Nowak
18.10.2022

Studnia głębinowa kojarzy się z bardzo głębokim odwiertem. Tymczasem w Polsce większość przydomowych studni tego typu ma głębokość nieprzekraczającą 10 metrów. To z jednej strony dobra informacja, ponieważ koszt wykonania studni jest niższy. Z drugiej jednak trzeba się liczyć z kilkoma potencjalnymi problemami, które omawiamy w naszym poradniku.

Zapiaszczenie wody

Płytka studnia głębinowa to niemal gwarancja sporego zapiaszczenia wody. Warto sprawdzić ten parametr, ponieważ ma on duży wpływ na dobór pompy. Jeśli woda zawiera powyżej 100 mg/m3 w piasku, to trzeba poszukać tzw. pompy antypiaskowej, a więc wyraźnie droższej.

Kiepska jakość wody

Woda z płytkiego ujęcia nigdy nie będzie mieć jakości wody źródlanej. Standardowym problemem jest wysoki poziom żelaza i manganu, co wymusza uzdatnianie wody na cele zarówno spożywcze, jak i bytowe. W przeciwnym razie na domowej armaturze szybko pojawią się nieestetyczne, rdzawe zacieki.

Niska wydajność

Właściciele płytkich studni głębinowych nie mogą oczekiwać sporej wydajności od swojego źródła. Takie studnie nadają się w zasadzie tylko do zasilania domów jednorodzinnych i ewentualnie do podlewania ogródka.

Problematyczny dobór pompy głębinowej

Płytka studnia głębinowa stanowi wyzwanie na etapie doboru pompy. Koniecznie trzeba sprawdzić tzw. dynamiczne lustro wody, czyli ustalić, o ile lustro obniża się w trakcie poboru. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której pompa pracuje w niepełnym zanurzeniu, co naraża ją na tzw. suchobieg i wysokie ryzyko awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie