Kupując pompę głębinową, zwłaszcza renomowanego producenta z wyższej półki cenowej, oczekujemy, że urządzenie nie będzie sprawiać żadnych problemów eksploatacyjnych i posłuży przez wiele lat. Okazuje się, że wpływa na to ma nie tylko jakość wykonania pompy głębinowej. Co jeszcze? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.
To, jak długo pompa będzie pracować w instalacji, decyduje się już na etapie jej doboru. Jeśli zostaną tutaj popełnione błędy, np. zastosujemy pompę do wody czystej w studni pełnej wody z wysoką zawartością piasku, to takie rozwiązanie na dłuższą metę na pewno się nie sprawdzi.
Błędy popełnione na etapie montażu są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego wyeksploatowania pompy. Jeśli np. urządzenie zostanie zawieszone zbyt wysoko, to będzie narażone na zjawisko suchobiegu, czyli pracy w niepełnym zanurzeniu. Stąd już prosta droga do poważnej awarii.
Nie wszystko niestety można przewidzieć. Zdarza się, że po kilku latach suszy diametralnie zmienia się jakość wody w studni, która staje się zapiaszczona. Jeśli pompa nie jest do tego przystosowana, to należy się liczyć z szybką awarią urządzenia – na przykład wirników czy samego silnika.
Każda pompa głębinowa ma określony przez producenta limit załączeń na godzinę. Jeśli zbiornik hydroforowy nie trzyma ciśnienia, to pompa będzie się załączać praktycznie przy każdym poborze, co niechybnie doprowadzi do jej uszkodzenia. Dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia w zbiorniku hydroforowym, zwłaszcza ocynkowanym.
Chcąc wydłużyć okres eksploatacji pompy głębinowej i zminimalizować ryzyko awarii, warto zainwestować w kompleksowe zabezpieczenie, które chroni m.in. przed suchobiegiem, zanikiem fazy czy przepięciem w instalacji elektrycznej.