Od czego zależy długość okresu eksploatacji pompy głębinowej?

Antoni Kwapisz
18.01.2023

Kupując pompę głębinową, zwłaszcza renomowanego producenta z wyższej półki cenowej, oczekujemy, że urządzenie nie będzie sprawiać żadnych problemów eksploatacyjnych i posłuży przez wiele lat. Okazuje się, że wpływa na to ma nie tylko jakość wykonania pompy głębinowej. Co jeszcze? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Prawidłowy dobór pompy do studni i instalacji

To, jak długo pompa będzie pracować w instalacji, decyduje się już na etapie jej doboru. Jeśli zostaną tutaj popełnione błędy, np. zastosujemy pompę do wody czystej w studni pełnej wody z wysoką zawartością piasku, to takie rozwiązanie na dłuższą metę na pewno się nie sprawdzi.

Poprawność montażu

Błędy popełnione na etapie montażu są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego wyeksploatowania pompy. Jeśli np. urządzenie zostanie zawieszone zbyt wysoko, to będzie narażone na zjawisko suchobiegu, czyli pracy w niepełnym zanurzeniu. Stąd już prosta droga do poważnej awarii.

Zmieniająca się jakość wody w czasie

Nie wszystko niestety można przewidzieć. Zdarza się, że po kilku latach suszy diametralnie zmienia się jakość wody w studni, która staje się zapiaszczona. Jeśli pompa nie jest do tego przystosowana, to należy się liczyć z szybką awarią urządzenia – na przykład wirników czy samego silnika.

Dbałość o zbiornik hydroforowy

Każda pompa głębinowa ma określony przez producenta limit załączeń na godzinę. Jeśli zbiornik hydroforowy nie trzyma ciśnienia, to pompa będzie się załączać praktycznie przy każdym poborze, co niechybnie doprowadzi do jej uszkodzenia. Dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia w zbiorniku hydroforowym, zwłaszcza ocynkowanym.

Stosowanie zabezpieczeń

Chcąc wydłużyć okres eksploatacji pompy głębinowej i zminimalizować ryzyko awarii, warto zainwestować w kompleksowe zabezpieczenie, które chroni m.in. przed suchobiegiem, zanikiem fazy czy przepięciem w instalacji elektrycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie