Jakie problemy może sprawiać studnia głębinowa?

Mateusz Rąbalski
05.01.2023

Studnia głębinowa to najlepszy sposób na zyskanie dostępu do własnej wody. Na jej wykonanie decydują się zarówno osoby, które chcą niedrogo podlewać ogród, jak i zmuszone do tego z powodu braku wodociągu. Trzeba pamiętać, że studnia głębinowa nie jest bezobsługowa i może sprawiać różnego rodzaju problemy. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku.

Niska jakość pozyskiwanej wody

Pierwszym problemem, z jakim może się spotkać właściciel studni głębinowej, jest konieczność uzdatnienia wody. Nie ma raczej co liczyć na to, że ciecz pozyskiwana z przydomowego ujęcia będzie od razu zdatna do picia czy nawet do użytku w gospodarstwie domowym. Niemal na pewno zostanie w niej stwierdzone przekroczenie poziomu żelaza i manganu oraz twardości. Uzdatnienie wody studziennej pociąga za sobą duże koszty i wymaga wykonania sporej instalacji.

Okresowe obniżanie się lustra wody

To, że w nowej studni lustro wody znajduje się na głębokości np. 8 metrów wcale nie oznacza, że ten stan potrwa wiecznie. W Polsce poziom wód gruntowych sukcesywnie się obniża, co jest skutkiem wieloletniej suszy. Co to oznacza dla właściciela studni?

Chociażby okresowe problemy z działaniem pompy głębinowej, która w skrajnym przypadku może nawet ulec poważnej awarii (skutek tzw. suchobiegu, czyli pracy silnika w niepełnym zanurzeniu).

Zanieczyszczenie studni

Do zanieczyszczenia studni dochodzi niemal wyłącznie z winy właściciela lub wykonawcy ujęcia. Jeśli otwór studzienny nie zostanie zabezpieczony głowicą, to nie ma mowy o pełnej szczelności. Skutkiem tego może być przedostanie się do ujęcia różnego rodzaju zanieczyszczeń, szkodników, a nawet ścieków i popłuczyn z pobliskich pól uprawnych.

Takie ujęcie będzie wymagać zregenerowania, co też nie daje pewności, że woda będzie się nadal nadawać do spożycia. Dlatego nigdy nie szukamy oszczędności na zabezpieczeniu studni przed zanieczyszczeniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie