Jak zabezpieczyć studnię głębinową przed zanieczyszczeniem?

Mateusz Nowak
12.02.2024

Zanieczyszczenie studni głębinowej może spowodować nawet konieczność zaprzestania pozyskiwania wody na cele spożywcze, dlatego warto poważnie podejść do kwestii ochrony ujęcia np. przed gryzoniami, owadami czy nieczystościami płynnymi. Kilka podstawowych zasad omawiamy w naszym artykule.

Głowica studzienna

Podstawowym zabezpieczeniem studni głębinowej jest głowica studzienna, która pozwala szczelnie zamknąć rurę osłonową i tym samym uniemożliwić przedostawanie się do ujęcia owadów, gryzoni, liści, kurzu itd. Koszt zakupu głowicy jest marginalny w kontekście całej inwestycji w prywatne ujęcie wody, stąd naprawdę nie ma sensu na tym oszczędzać.

Szczelna obudowa studni

Jeśli studnia została wykonana poza budynkiem, to należy zadbać o wykonanie obudowy betonowej oraz zabezpieczenie jej np. włazem. Obudowa musi być szczelna, aby wykluczyć ryzyko przedostawania się do niej np. dzikich zwierząt, gryzoni i innych szkodników.

Odprowadzanie wody opadowej

Nie może być tak, że spadek terenu wymusi spływ wody opadowej w kierunku studni. Należy zniwelować teren w taki sposób, aby woda była wyprowadzana w odwrotnym kierunku i odbierana przez studzienkę burzową. Dzięki temu znacząco ograniczymy ryzyko zanieczyszczenia ujęcia podczas gwałtownych opadów deszczu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie