Jak zabezpieczyć studnię głębinową na zimę?

Mariusz Siwko
22.03.2023

Większość właścicieli studni głębinowych użytkuje je tylko w okresie od wiosny do jesieni, wykorzystując wodę do podlewania ogrodu. Tym samym pojawia się problem zabezpieczenia ujęcia na zimę. Nie jest to szczególnie kłopotliwe, natomiast trzeba się tutaj stosować do kilku podstawowych zasad. Omawiamy je w naszym poradniku.

Wyjąć pompę czy nie?

To standardowy dylemat, przed jakim stają właściciele studni głębinowych. W praktyce nie ma potrzeby wyjmowania pompy ze studni, a wręcz jest to niewskazane – w wodzie urządzeniu nic się nie stanie, nawet jeśli nie będzie przez kilka miesięcy użytkowane.

Wyjęcie pompy ze studni ma sens wtedy, gdy ujęcie nie będzie pod stałym nadzorem, na przykład znajduje się na działce rekreacyjnej i obawiamy się kradzieży. Wówczas należy tylko pamiętać o tym, aby przechowywać pompę w dodatniej temperaturze i w suchym miejscu.

Izolacja obudowy studni

Samą studnię należy zabezpieczyć przede wszystkim przed mrozem oraz opadami deszczu. W tym celu najlepiej będzie zamknąć obudowę szczelnym włazem oraz umieścić w środku izolację z wełny mineralnej czy styropianu. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie przed mrozem zbiornika hydroforowego, o ile został zamontowany w obudowie studni.

Szczelne zamknięcie otworu studziennego

Sam otwór studzienny najlepiej będzie zamknąć specjalną głowicą, która gwarantuje ochronę ujęcia przed zalaniem, gryzoniami, robactwem i innymi zanieczyszczeniami. Taką głowicę można kupić za około 100-150 złotych.

Spuszczenie wody z systemu nawadniania ogrodu

Jeśli studnia była wykorzystywana wyłącznie do podlewania ogródka, to system nawadniania wymaga osuszenia przed zimą. Nie wystarczy tylko zakręcić wodę i spuścić ją z rur. Konieczne jest również przedmuchanie systemu, w tym zraszaczy, do czego używa się kompresora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie