Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed upadkiem na dno studni?

Piotr Kowalczyk
29.09.2023

Pompa głębinowa, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej pracuje w studni głębinowej, czyli wierconej. Głębokość odwiertu może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Ważnym etapem montażu pompy jest zabezpieczenie jej przed ryzykiem upadku na dno odwiertu, co w praktyce oznaczałoby jej bezpowrotną utratę. Oto kilka wskazówek, do których warto się stosować na etapie montażu pompy.

Podstawowe zabezpieczenie stanowi linka

Każda pompa głębinowa posiada punkty mocowania linki zabezpieczającej. Najczęściej stosuje się linkę stalową, która jest bardzo cienka, a przy tym wytrzymała, odporna na procesy korozyjne i zapewnia solidne podwieszenie pompy.

Linkę stalową można zastąpić linką alpinistyczną, przy czym należy pamiętać, że jest ona grubsza, przez co może być problem ze zmieszczeniem pompy w rurze osłonowej odwiertu.

Solidne skręcenie elementów hydraulicznych

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi rura tłoczna przymocowana do pompy złączem PE. Nie należy tego traktować w kategorii alternatywy dla linki podwieszającej, natomiast w skrajnej sytuacji połączenie hydrauliczne może uratować pompę przed upadkiem na dno odwiertu. Stąd warto zadbać o solidne skręcenie wszystkich elementów hydraulicznych.

Przymocuj linkę do głowicy studziennej lub haka osadzonego w betonie

Linką podwieszającą mocuje się do ucha głowicy studziennej. Jeśli nie masz takiej głowicy i studnia będzie zamknięta np. korkiem plastikowym, to trzeba znaleźć inny punkt mocowania. Tutaj dobrze sprawdzi się np. szekla osadzona w betonie solidnym kołkiem rozporowym.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie