Zbiornik hydroforowy zasilany wodą ze studni może w krótkim czasie zajść szlamem i utlenionym żelazem. Z tego powodu każdy właściciel instalacji zbiornikowej powinien zadbać o regularne płukanie hydroforu. Nie jest to specjalnie trudne, a gotową instrukcję znajdziesz w naszym artykule.
Na początek odłącz pompę od zasilania i spuść całą wodę z hydroforu. Wystarczy odkręcić najniżej położony kran w instalacji.
Płukanie hydroforu można przeprowadzić bez odłączania pompy. W tym celu na krótko, dosłownie na kilka sekund, włączamy i wyłączamy pompę, co spowoduje gwałtowne uderzenie wody i pozwoli unieść osady zgromadzone na dnie zbiornika.
Inną metodą jest zostawienie otwartego kranu np. w ogrodzie, uruchomienie pompy i czekanie, aż z kranu przestanie płynąć ruda woda.
Przed ponownym uruchomieniem instalacji i napełnieniem hydroforu warto skontrolować ciśnienie, które w przypadku domowych zbiorników o pojemności do 300 litrów powinno wynosić około 1,2-1,5 bara. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, to uzupełniamy je na tym etapie.
W przypadku hydroforu przeponowego warto od razu skontrolować szczelność membrany. Jeśli zbiornik nie trzyma ciśnienia, a z wentyla wydobywa się woda, to wiadomo, że gumowy worek się rozszczelnił i konieczna jest jego wymiana. W przeciwnym razie instalacja nie będzie działać prawidłowo.