Gdzie wywiercić studnię głębinową?

Piotr Kowalczyk
29.12.2021

Wywiercenie studni głębinowej należy powierzyć wyspecjalizowanej w tym ekipie, jednak najczęściej to inwestor wskazuje miejsce, w którym wykonawca ma zacząć świdrowanie. Musisz wiedzieć, że nie ma tutaj pełnej dowolności. Kwestię umiejscowienia studni głębinowej (czy jakiejkolwiek innej) regulują obowiązujące w Polsce przepisy. Garść cennych informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Pamiętaj o zachowaniu minimalnych odległości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestor musi dopilnować, aby studnia nie znalazła się zbyt blisko konkretnych obiektów. Minimalne odległości, jakie należy zachować, wymieniamy poniżej:

  • odległość od granicy działki – 5 metrów,
  • odległość od rowu przydrożnego – 7,5 metra,
  • odległość od szamba czy zbiornika na gnojowicę – 15 metrów,
  • odległość od kompostownika – 15 metrów,
  • odległość od budynku inwentarskiego – 15 metrów,
  • odległość od drenażu rozsączającego oczyszczone ścieki do gruntu – 30 metrów,
  • odległość od drenażu rozsączającego nieoczyszczone ścieki do gruntu – 70 metrów,
  • odległość od wybiegu dla zwierząt hodowlanych – 70 metrów.

Przemyśl kwestię zabudowania studni

Poza odległościami, jakie narzucają przepisy, warto dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób zabudujemy studnię. Standardowo wykorzystuje się do tego kręgi betonowe tworząc z nich obudowę studzienną. Zajmie ona sporo miejsca, w którym nie można np. nasadzać roślin. To istotnie wpłynie na aranżację ogrodu, dlatego studnię wierconą najlepiej jest zaplanować sobie tam, gdzie i tak nie planujemy żadnych nasadzeń, na przykład w nieużytkowej części ogrodu.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że pompa umieszczona w studni będzie tłoczyć wodę do budynku lub systemy nawadniającego, dlatego znaczna odległość studni od zabudowań spowoduje konieczność wykonania wielometrowej instalacji wodnej, co podniesie koszty całej operacji. Warto mieć to na uwadze.

Wybór miejsca wywiercenia studni dobrze będzie też skonsultować z jej wykonawcą, który na bazie własnego doświadczenia z pewnością podpowie inwestorowi optymalne rozwiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie