Filtry żwirowe

Mariusz Siwko
18.11.2015

Filtry żwirowe uważane są za lepsze od filtrów siatkowych. W tego rodzaju filtrach zamiast siatki filtracyjnej stosuje się obsypkę żwirową lub z gruboziarnistego piasku wokół rury szkieletowej. Podobnie jak siatka ma on za zadanie przepuszczać wodę i drobny piasek, zatrzymywać zaś ziarna grubsze.

Stosuje się je od dawna, szczególnie w warunkach gdzie niewskazane jest użycie filtrów siatkowych, np. w gruntach drobnoziarnistych. Napływ wody w studniach z filtrami żwirowymi jest swobodniejszy, co więcej generują tworzenie się naturalnego filtru wokół studni, a to przekłada się na jej wyższą sprawność i wytrzymałość.

Filtr żwirowy zbudowany jest z:

  • rury rdzeniowej perforowanej
  • warstwy żwiru o grubości stosownej do warunków


Stopień uziarnienia żwiru musi pozwalać na odpiaszczenie otoczenia studni. Od wewnętrznej strony ziarna obsypki powinny być większe, od zewnątrz zaś mniejsze. Filtry te stosowane są w studniach płytszych (max. 100 m). Grubość obsypki musi mieć zaś min. 15 cm. Im bardziej jest jednorodna, tym korzystniej dla studni. Nie może ona jednak blokować przepływu wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.