Dlaczego trzeba regularnie badać wodę w studni głębinowej?

Antoni Kwapisz
27.12.2019

W Polsce obserwujemy lawinowy wzrost zainteresowania przydomowymi studniami głębinowymi. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze: zauważalnie drożejącą wodą z sieci. Po drugie: przeciągającymi się okresami suszy, które powodują spadki ciśnienia i przerwy w dostawie wody. Po trzecie: pobieranie wody z własnej studni jest najekonomiczniejszym sposobem podlewania ogrodu. Coraz więcej osób decyduje się również wykorzystywać wodę studzienną do celów bytowych i spożywczych. Jest to jak najbardziej  możliwe, ale trzeba pamiętać o konieczności regularnego zlecania badań jakości takiej wody. Dlaczego? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Kwestia bezpieczeństwa

Wodę ze studni trzeba obowiązkowo oddać do badania w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej jeszcze przed rozpoczęciem jej czerpania na cele spożywczo-bytowe. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, czy nie zawiera ona na przykład szkodliwych dla zdrowia bakterii, w tym e-coli, co w przypadku płytkich studni (do 10 metrów) jest dość powszechne. Jeśli wynik badania jest negatywny, a nie ma możliwości korzystania z wody wodociągowej, konieczne będzie zainwestowanie w system likwidujący bakterie – najczęściej jest to lampa UV.

Jakość wody w studni zmienia się w czasie

Wiele gospodarstw domowych poprzestaje na jednorazowym zleceniu badania jakości wody. Gdy okazuje się, że wszystko jest w porządku, temat więcej już nie wraca. To poważny błąd. Woda głębinowa nie jest w 100% zabezpieczona przed zanieczyszczeniem. Jej jakość może się diametralnie zmienić z miesiąca na miesiąc. Wystarczy chociażby okres suszy, powódź czy nawet intensywna eksploatacja rolnicza pobliskich pól uprawnych – wszystko to może się bardzo negatywnie odbić na składzie wody, a tym samym na bezpieczeństwo korzystających z niej osób.

Rada

Badania jakości wody czerpanej ze studni głębinowej powinno się przeprowadzać raz do roku, ale z uwagi na ich wysoki koszt można wydłużyć ten okres do maksymalnie 2 lat.

Konieczność dobrania skutecznej metody uzdatniania

Badania jakości wody są również potrzebne do tego, aby móc ustalić, czy i w jakim stopniu wymaga ona uzdatniania. Wynik należy udostępnić firmie specjalizującej się w dobieraniu domowych stacji uzdatniających. Inne metody będą wchodzić w grę w sytuacji, gdy woda jest np. mocno zażelaziona, inne, gdy zawiera dużo manganu czy azotanów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie