Markowa pompa głębinowa powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat – teoretycznie. W praktyce niestety wielu właścicieli narzeka na częste psucie się urządzenia, nie do końca zdając sobie sprawę z przyczyny takiego stanu rzeczy. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie są najczęstsze powody podwyższonej awaryjności pomp głębinowych.
Przed zakupem pompy głębinowej koniecznie trzeba przeprowadzić badania jakości wody, między innymi w kierunku poziomu jej zapiaszczenia. Jeśli w wodzie znajduje się sporo piasku, to będziesz potrzebować tzw. pompy antypiaskowej. Każdy inny model w takich warunkach szybko ulegnie awarii.
Błędy popełnione na etapie doboru pompy prędzej czy później się zemszczą, również w postaci nawracających awarii urządzenia. Częstym błędem jest zakup zbyt wydajnej pompy w stosunku do wydajności źródła, przez co silnik urządzenia bardzo często się załącza, a to grozi jego przedwczesnym zużyciem.
Jedną z najczęstszych przyczyn awarii pompy głębinowej jest zatarcie silnika. Dochodzi do tego w momencie, gdy jednostka nie jest w całości zanurzona w wodzie – mamy wówczas do czynienia z tzw. suchobiegiem. Jest to konsekwencja obniżenia się lustra wody w trakcie poboru i tutaj znów kłania nam się nieprawidłowy dobór urządzenia do studni.
Jeśli Twoja pompa głębinowa ciągle się psuje, to być może czas najwyższy spojrzeć prawdzie w oczy i uzmysłowić sobie, że urządzenie za 200-300 złotych nieznanego producenta nie może prezentować podobnej jakości wykonania, co pompa za wielokrotność tej ceny? Najtańsze pompy głębinowe niestety nie grzeszą trwałością i mogą stać się źródłem wiecznej irytacji właścicieli.
Przyczyn nawracających awarii pompy głębinowej można poszukać również w samej instalacji elektrycznej. Może to być spowodowane na przykład skokami napięcia czy zbyt wysokim napięciem w sieci. Aby się przed tym uchronić należy zainwestować w profesjonalne zabezpieczenie pompy głębinowej.