Wybierając pompę głębinową zawsze musimy zwrócić uwagę na jej parametry robocze. Kluczowym jest maksymalna wydajność urządzenia. Wiele osób nie do końca rozumie tę informację, dlatego w prosty sposób wyjaśnimy, o co w tym tak naprawdę chodzi.
Maksymalna wydajność pompy głębinowej to parametr określający, jaką maksymalną ilość wody pompa jest w stanie przepompować w jednostce czasu. Najczęściej jest wyrażana w litrach na minutę (l/min) lub metrach sześciennych na godzinę (m³/h).
Jest to bardzo ważne kryterium wyboru pompy, ponieważ pozwala określić, jak efektywnie dane urządzenie może dostarczać wodę ze studni do punktu poboru, na przykład kranu czy zraszacza ogrodowego.
Maksymalna wydajność pompy głębinowej to wartość, która jest osiągana w określonych warunkach pracy – najczęściej przy zerowej wysokości podnoszenia. W praktyce oznacza to, że pompa pracuje z maksymalnym przepływem, gdy woda jest podnoszona na minimalną wysokość, czyli bez pokonywania znacznych oporów.
Takie warunki oczywiście nie są możliwe do osiągnięcia w nawet płytkiej studni, gdzie zawsze pompa pokonuje pewne opory wynikające z budowy instalacji. Jej realna wydajność będzie więc znacząco różnić się od tej deklarowanej przez producenta.
Na wydajność pompy w warunkach użytkowych wpływają takie czynniki jak:
Przykładowo: jeśli maksymalna wydajność pompy wynosi 100 l/min (6 m³/h), oznacza to, że w idealnych warunkach pompa jest w stanie przepompować 100 litrów wody na minutę. W realnym zastosowaniu ta wydajność będzie jednak znacznie mniejsza.
Wydajność pompy zawsze dobieramy do rzeczywistego zapotrzebowania na wodę, ale także do wydajności studni. Nie może być tak, że pompa jest znacznie wydajniejsza niż źródło, ponieważ zwiększa to ryzyko pracy urządzenia na sucho, a w skrajnym przypadku nawet wyschnięcia studni.
Nie chcąc popełnić błędu warto skorzystać z pomocy eksperta, np. sprzedawcy w sklepie z pompami głębinowymi, który po poznaniu parametrów studni i zapotrzebowania na wodę, dobierze odpowiednią pompę również pod kątem wydajności.