Wiele przydomowych studni powstaje w celu taniego nawadniania ogrodu. Co oczywiste, takie ujęcia pozostają bezczynne w okresie zimowym, kiedy nie ma potrzeby podlewania trawnika, kwiatów, krzewów etc. Powstaje zatem pytanie: czy pompa głębinowa może nie pracować przez dłuższy czas, na przykład 3-4 miesięcy? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.
Długi okres bezczynności nie stanowi problemu dla pompy głębinowej. Urządzenie jest przystosowane do ciągłego przebywania w mokrym środowisku. Dużo bardziej szkodzą mu krótkie i częste cykle pracy. Dlatego spokojnie można zostawić pompę w studni i przypomnieć sobie o niej dopiero wiosną, gdy ruszy sezon nawadniania ogrodu.
Jeśli planujesz zostawić pompę w studni na kilka miesięcy, to koniecznie zadbaj o zabezpieczenie odwiertu i obudowy studni przed zalaniem, różnego rodzaju odpadami roślinnymi czy np. szkodnikami (owady, myszy, szczury). Obudowa musi być szczelna, a sam otwór odwiertu studziennego dodatkowo zabezpieczony specjalną głowicą.
Demontaż pompy głębinowej nie jest szczególnie uciążliwy i można to zrobić samodzielnie lub powierzyć np. firmie, która odpowiada za przygotowanie systemu nawadniania ogrodu do sezonu zimowego.
W takiej sytuacji pamiętajmy, że pompa głębinowa poza studnią powinna być przechowywana w ciepłym i suchym pomieszczeniu, bez narażania jej na opady deszczu czy śniegu, a przede wszystkim na ujemne temperatury. Dobrze nadaje się do tego garaż, piwnica czy np. strych.