Czy opłaca się wybudować własne ujęcie wody?

Budowa własnego ujęcia wody jest sporą inwestycją, dlatego warto przemyśleć, czy jest ona opłacalna. Zwykle studnie stawia się na działkach budowlanych i rekreacyjnych, jednak każda z nich z inny charakter i inne przeznaczenie. Kiedy warto zainwestować we własną studnię?

Budowa studni przy pomu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny można zaopatrzyć w wodę z wodociągu lub ze studni. Jeżeli w okolicy występują czyste wody głębinowe, warto zdecydować się na własne ujęcie wody. Studnie betonowe znacznie ułatwiają wykonanie takiej konstrukcji. Są złożone z gotowych, betonowych kręgów, których montowanie nie przysparza problemów.

Studnie betonowe, jakie wykorzystuje się przy domach jednorodzinnych, mają wiele zalet. Przez lata służą bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych, a także umożliwiają czerpanie wody bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto studnię z betonowych elementów buduje się szybko i łatwo, dlatego już po kilku dniach możliwe jest korzystanie z własnego ujęcia wody.

Woda pobierana z własnej studni może być używana do gotowania, zmywania naczyń, mycia się, prania, podlewania roślin i pojenia zwierząt. Warto jednak pamiętać, że co jakiś czas powinno się sprawdzić, czy woda w studni jest wolna od zanieczyszczeń, które mogą przeniknąć do niej z gruntu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku płytkich studni, gdyż ujęcia głębinowe rzadko są narażone na zanieczyszczenie.

Studnię przy domu jednorodzinnym warto wybudować, gdy okoliczne wody głębinowe są czyste, a także gdy w pobliżu nie ma doprowadzonej sieci wodociągowej. Ponadto studnia sprawdza się u osób, które mają duże ogrody, wymagające regularnego podlewania oraz w przypadku prowadzenia gospodarstw rolnych, sadów lub hodowli zwierząt.

Działki rekreacyjne

Betonowe studnie sprawdzają się również na działkach rekreacyjnych. Część ogródków działkowych w miastach jest podłączona do wodociągu, jednak większość rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek rekreacyjnych poza miastem jest pozbawiona dostępu do wody wodociągowej. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie dostępu do wody z innego źródła, np. z własnej studni.

Własna studnia na działce rekreacyjnej jest przydatna zwłaszcza, gdy ma się rozstawiony duży, rodzinny basen lub gdy chce się regularnie podlewać trawnik oraz uprawiane warzywa, krzewy, kwiaty i drzewa owocowe. Ułatwi to nawadnianie roślin w okresie suszy, gdy niemożliwe jest gromadzenie deszczówki oraz obniży koszty podlewania i napełniania ogrodowego basenu wodą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.