Czy opłaca się wybudować własne ujęcie wody?

Piotr Kowalczyk
22.06.2017

Budowa własnego ujęcia wody jest sporą inwestycją, dlatego warto przemyśleć, czy jest ona opłacalna. Zwykle studnie stawia się na działkach budowlanych i rekreacyjnych, jednak każda z nich z inny charakter i inne przeznaczenie. Kiedy warto zainwestować we własną studnię?

Budowa studni przy pomu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny można zaopatrzyć w wodę z wodociągu lub ze studni. Jeżeli w okolicy występują czyste wody głębinowe, warto zdecydować się na własne ujęcie wody. Studnie betonowe znacznie ułatwiają wykonanie takiej konstrukcji. Są złożone z gotowych, betonowych kręgów, których montowanie nie przysparza problemów.

Studnie betonowe, jakie wykorzystuje się przy domach jednorodzinnych, mają wiele zalet. Przez lata służą bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych, a także umożliwiają czerpanie wody bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto studnię z betonowych elementów buduje się szybko i łatwo, dlatego już po kilku dniach możliwe jest korzystanie z własnego ujęcia wody.

Woda pobierana z własnej studni może być używana do gotowania, zmywania naczyń, mycia się, prania, podlewania roślin i pojenia zwierząt. Warto jednak pamiętać, że co jakiś czas powinno się sprawdzić, czy woda w studni jest wolna od zanieczyszczeń, które mogą przeniknąć do niej z gruntu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku płytkich studni, gdyż ujęcia głębinowe rzadko są narażone na zanieczyszczenie.

Studnię przy domu jednorodzinnym warto wybudować, gdy okoliczne wody głębinowe są czyste, a także gdy w pobliżu nie ma doprowadzonej sieci wodociągowej. Ponadto studnia sprawdza się u osób, które mają duże ogrody, wymagające regularnego podlewania oraz w przypadku prowadzenia gospodarstw rolnych, sadów lub hodowli zwierząt.

Działki rekreacyjne

Betonowe studnie sprawdzają się również na działkach rekreacyjnych. Część ogródków działkowych w miastach jest podłączona do wodociągu, jednak większość rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek rekreacyjnych poza miastem jest pozbawiona dostępu do wody wodociągowej. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie dostępu do wody z innego źródła, np. z własnej studni.

Własna studnia na działce rekreacyjnej jest przydatna zwłaszcza, gdy ma się rozstawiony duży, rodzinny basen lub gdy chce się regularnie podlewać trawnik oraz uprawiane warzywa, krzewy, kwiaty i drzewa owocowe. Ułatwi to nawadnianie roślin w okresie suszy, gdy niemożliwe jest gromadzenie deszczówki oraz obniży koszty podlewania i napełniania ogrodowego basenu wodą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie