Aby zbudować studnię... Słowo wstępne

Magdalena Siwko
18.11.2015

Jeżeli masz zamiar wybudować studnię, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach, które pozwolą Ci przeprowadzić ten proces sprawnie i z uwzględnieniem norm prawnych.

Po pierwsze: Sprawdź, czy nie zabraniają tego przepisy o ochronie środowiska. Budowa studni do głębokości 30 m nie wymaga specjalnego zezwolenia, a jedynie zgłoszenia budowy w starostwie. Zezwolenia wodno-prawne i dodatkowa dokumentacja potrzebne są w przypadku budowy studni głębokiej lub takiej, z której pobór przekroczy 5 m3 na dobę.

Po drugie: Licz się z kosztami. Mogą one być niemałe. Zależą m.in. od warunków gruntowo-wodnych na danej działce. Jeżeli warstwa wodonośna jest położona płytko i odznacza się dużą wydajnością oraz wysoką jakością wody, koszta budowy studni będą stosunkowo niskie. W przypadku wód zalegających głęboko, koszty zdecydowanie wzrosną. Słaba jakość wody pociągnie z kolei za sobą wydatki na urządzenia filtrujące.

Po trzecie: Znajdź odpowiednie miejsce. Odpowiednie, czyli takie, które zapewni wydajne źródło wody. Warto rozeznać się, czy w danej okolicy nie ma problemów z wodą. Spodziewać ich się można w okolicach stawów, jezior i dużych ujęć wody, a także na obszarach górzystych. Wskazane jest przeprowadzenie ekspertyzy.

Znalezienie źródła wody może odbywać się poprzez:

  • sondowanie elektrooporowe,

  • metodę potencjałową,

  • próbne nawierty,

  • korzystanie z map geologicznych.

Lokalizacja studni wymaga zachowania następujących odległości:

  • 5 m od granicy działki i studni wspólnej na granicy działek,

  • minimum 7,5 m od rowu przydrożnego,

  • 15 m od szamb, kompostowników, budynków inwentarskich i zbiorników na gnojownicę,

  • 30 m od drenażu rozsączającego uprzednio oczyszczone ścieki do gruntu,

  • 70 m od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone, a także od utwardzonych wybiegów zwierząt hodowlanych.

Po czwarte: Zatrudnij specjalistów. Wykonanie studni powinno być zlecone profesjonalnej firmie. Gwarantuje to przeprowadzenie tego procesu w sposób fachowy i zgodny z prawem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.