Zestaw solarny czy pompa ciepła – co wybrać do podgrzewania CWU?

Piotr Kowalczyk
02.01.2017

Oszczędni i myślący perspektywicznie inwestorzy zawsze biorą pod uwagę różne opcje obniżenia rachunków za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Na polskim rynku od lat największą popularnością cieszą się kolektory słoneczne. Istnieje jednak dla nich ciekawa alternatywa – pompa ciepła typu powietrze/woda. Które rozwiązanie jest lepsze? Przeczytaj nasz poradnik i podejmij decyzję.

Zalety pompy ciepła powietrze/woda

Takie urządzenia wciąż są nowością na naszym rynku i bardzo rzadko goszczą w domach prywatnych inwestorów. A szkoda, bo pompa ciepła przeznaczona wyłącznie do podgrzewania CWU jest naprawdę bardzo dobrym pomysłem na obniżenie rachunków i zapewnienie komfortu rodzinie.

Idea jest prosta: pompę zwykle montuje się nad zbiornikiem CWU (niektóre modele mają wbudowany zbiornik). Urządzenie pobiera powietrze z zewnątrz budynku, ogrzewa je i wykorzystuje do podgrzania centralnej wody użytkowej. Warto przy tym zaznaczyć, że pompa wykazuje znakomitą efektywność energetyczną – niektóre modele osiągają COP na poziomie 2-3. Jest to więc ekonomiczny wybór.

Największe zalety pompy ciepła powietrze/woda:

  • Bardzo niski koszt eksploatacji w porównaniu z gazem czy olejem opałowym
  • Nieskomplikowana instalacja
  • Nie ma znaczenia, po której stronie budynku znajdzie się czerpnia pompy
  • Niski koszt zakupu – dobrej jakości pompa (zestaw) kosztuje około 5000 złotych

Zestaw solarny – czy rzeczywiście przegrywa z pompą ciepła?

Pobieżne porównanie kolektorów słonecznych z pompą ciepła wypada na niekorzyść tych pierwszych. Inwestor od razu zwróci uwagę na koszty, a te w przypadku zestawu solarnego są znacznie wyższe – przeciętnie nawet dwukrotnie.

Do tego dochodzi bardziej kłopotliwa instalacja – trzeba poprowadzić przewody, a w dodatku bardzo ważne jest, aby kolektory zostały skierowane na południe. Teoretycznie więc pompa bezapelacyjnie wygrywa. Do czasu, aż nie zwrócimy uwagi na długofalowe koszty eksploatacji.

Pompa ciepła zużywa znacznie więcej prądu niż pompa obiegowa w instalacji solarnej. Koszt serwisowania urządzenia także jest wyraźnie wyższy, podobnie jak usunięcie ewentualnej awarii. Dlatego podejmując decyzję trzeba wziąć te argumenty pod uwagę.

Największe zalety zestawu solarnego:

  • Bardzo niskie ryzyko awarii
  • Duża efektywność, ale uzależniona od warunków pogodowych
  • Łatwy i tani serwis
  • Niższe koszty stałej eksploatacji

Co zatem wybrać? Tradycyjnie wszystko zależy od potrzeb i preferencji inwestora. Oba urządzenia znakomicie spełnią swoje zadanie, choć pompa ciepła wydaje się jednak nieco bardziej uniwersalna, głównie w naszym klimacie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie