Zanim przejdziesz z kotła węglowego na pompę ciepła

Marek Szydełko
27.06.2023

W całej Polsce trwa szeroko zakrojona akcja wymiany przestarzałych, nieekologicznych kotłów węglowych na pompy ciepła. Zachęcają do tego programy rządowe, ale też drastyczne podwyżki cen węgla. Jeśli rozważasz taką inwestycję, to na dobry początek zastanów się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, które omawiamy w naszym poradniku.  

Dokładnie oblicz zapotrzebowanie na ciepło

Najczęstszym błędem popełnianym przez inwestorów, a także niedoświadczonych instalatorów, jest montaż pompy ciepła o zbyt małej mocy. W efekcie koszty eksploatacji urządzenia są wysokie, a komfort termiczny niski. Aby tego uniknąć należy przeprowadzić dokładne obliczenia w zakresie realnego zapotrzebowania budynku na ciepło.

Zainwestuj w termomodernizację budynku

Decydując się na wymianę kotła na paliwo stałe na pompę ciepła musisz brać pod uwagę ryzyko wzrostu kosztów ogrzewania. Wyeliminujesz je, jeśli od razu zainwestujesz w termomodernizację budynku, w tym w wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie ścian.

Sprawdź opcje otrzymania dofinansowania

W Polsce jest kilka programów, które umożliwiają skorzystanie z dofinansowania do wymiany kotła na paliwo stałe na pompę ciepła. W grę wchodzi nie tylko „Czyste powietrze”, ale też programy lokalne, finansowane przez samorządy. Dowiedz się, jakie opcje masz na stole i sięgnij po pieniądze, które – dosłownie – są na wyciągnięcie ręki.

Zastanów się, jaki rodzaj pompy ciepła będzie dla Ciebie optymalny

Na rynku dominują dziś powietrzne pompy ciepła, natomiast ostatniego słowa nie powiedziały pompy gruntowe. Te są znacznie droższe i bardziej kłopotliwe w wykonaniu (z uwagi na konieczność wykonania kolektora), natomiast gwarantują dużo niższe koszty eksploatacji.

Wybór konkretnej pompy ciepła należy omówić z doświadczonym instalatorem, uzależniając go oczywiście od budżetu, jakim dysponujesz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie