Wybieramy pompę ciepła. Poznaj rodzaje pomp dostępnych na rynku

Piotr Kowalczyk
06.08.2021

Pompa ciepła to jeden z najoszczędniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej. Dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych przetwarza energię z otoczenia i dostarcza ją do naszej instalacji grzewczej. Rozwiązanie to, oparte na odnawialnych źródłach energii, można zastosować zarówno w domu już zamieszkałym, jak i na etapie budowy.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwana jest energia cieplna, czyli tzw. dolne źródła. Drugim podziałem jest ten uwzględniający górne źródła, czyli sposób oddawania ciepła przez urządzenie.

Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest w stanie wytworzyć energię cieplną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.

Podział ze względu na dolne źródła energii:

  1. Gruntowe pompy ciepła, zasilane są energią z ziemi, wyposażone w kolektory (sondy) poziome lub pionowe. Sondy wypełnione są specjalnym roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi i przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Do zamontowania takiej pompy potrzebujemy określoną ilość miejsca na działce, a koszt samej instalacji jest dość wysoki.
  2. Wodne pompy ciepła, których instalacja wiąże się z dość dużymi kosztami oraz koniecznością lokalizacji cieków wodnych w obrębie działki, a dodatkowym wymogiem jest odpowiedni skład wody.
  3. Powietrzne pompy ciepła wykorzystujące energię cieplną pobraną z zewnątrz budynku. Są zdecydowanie najbardziej popularnym spośród wymienionych rozwiązań. Ich instalacja jest prosta, a samo urządzenie ciche i nie zajmuje dużo miejsca i to właśnie tym urządzeniom grzewczym poświęcimy najwięcej uwagi.

Powietrzne pompy ciepła typu SPLIT I MONOBLOK

Powietrzne pompy ciepła typu SPLIT i MONOBLOK mają podobną budowę oraz sposób działania. Jakie są zatem różnice między tymi urządzeniami? Pompy typu MONOBLOK składają się z jednej jednostki, która połączona jest rurami z instalacją, natomiast urządzenie typu SPLIT to pompa wyposażona w jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza pełni funkcję agregatu odzyskującego i transformującego ciepło ze środowiska, druga natomiast to tzw. hydrobox, czyli połączenie układu hydraulicznego i elektrycznego. Hydrobox odbiera ciepło z agregatu zewnętrznego i przekazuje ciepło do instalacji grzewczej.

Powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK zawiera w sobie elementy do odbioru i transformacji ciepła, a także do przekazania ciepła do instalacji grzewczej budynku. Takie rozwiązanie łączy się z koniecznością wyprowadzenia na zewnątrz budynku instalacji grzewczej oraz zabezpieczenie jej przed warunkami atmosferycznymi.

Współczynnik COP i SCOP oraz zapotrzebowanie cieplne budynku

Współczynniki COP i SCOP są bardzo ważne w kontekście oszczędnej pracy pompy ciepła.

Współczynnik COP jest to współczynnik wydajności i efektywności pracy urządzenia. Określa, ile ciepła do ogrzewania domu dostarcza pompa w stosunku do ilości zużytej w tym procesie energii elektrycznej. Są to dane przydatne przy wyborze pompy ciepła. Im wyższy wskaźnik COP, tym  bardziej oszczędne urządzenie. 

Współczynnik SCOP pozwoli natomiast na wyliczenie, ile urządzenie zużyje prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego. Pozwoli nam to określić, ile będzie kosztowało ogrzanie naszego domu przy zastosowaniu takiego rozwiązania.

Ważne jest, aby przy doborze pompy ciepła właściwie oszacować zapotrzebowanie cieplne budynku. Do oszacowania tej wartości potrzebujemy między innymi powierzchni i kubatury domu, współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych i określenia usytuowania domu względem nasłonecznienia. W przypadku wątpliwości, najlepiej takie obliczenia oddać w ręce zaufanych specjalistów tak, aby zainstalowana pompa nie okazała się ani zbyt duża, ani zbyt mała- chodzi przecież o komfort Twój i Twojej rodziny.

Jakie odbiorniki mogą współpracować z pompą ciepła

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Zaletą takiej instalacji jest duża powierzchnia wymiany ciepła w porównaniu z ogrzewaniem wysokotemperaturowym przy wykorzystaniu grzejników. Przy dużej powierzchni grzewczej możliwe jest obniżenie temperatury wody w obiegu grzewczym, co w istotny sposób przekłada się na koszty eksploatacji oraz efektywność pracy pompy.

Oprócz ogrzewania podłogowego oraz mniej efektywnego rozwiązania z grzejnikami pompa ciepła może współpracować również z klimakonwektorami.

Klimakonwektor to wymiennik ciepła z wentylatorem, który może być wykorzystywany zarówno do grzania, jak i chłodzenia. Dostosowuje swoją pracę do panujących w pomieszczeniu warunków według wyznaczonej do osiągnięcia temperatury, filtrując i schładzając lub ogrzewając powietrze. Jest to urządzenie, które w estetycznej obudowie łączy grzejnik z klimatyzatorem. 

Powietrzne pompy można zatem łączyć z wieloma rozwiązaniami grzewczymi, a dzięki możliwym oszczędnościom oraz aspektom związanym z ochroną środowiska popularność tych urządzeń stale rośnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie