Warunki bezawaryjnej pracy pompy ciepła przez lata

Jerzy Biernacki
07.06.2021

Pompy ciepła uchodzą za wyjątkowo trwałe urządzenia grzewcze. Wynika to przede wszystkim z ich prostej konstrukcji. Pisząc kolokwialnie: w pomie nie ma wielu elementów, które mogłyby się ot tak zepsuć. Nie oznacza to natomiast, że właściciel urządzenia może spać spokojnie i liczyć na dziesięciolecia bezawaryjnej eksploatacji. Będzie to możliwe po spełnieniu kilku warunków.

Prawidłowy dobór pompy ciepła

W zasadzie jedynym elementem pompy ciepła, który może ulec przedwczesnej awarii, jest sprężarka. Jej żywotność jest ściśle uzależniona od godzin pracy, a na to wpływ ma przede wszystkim prawidłowy dobór pompy do wielkości budynku oraz zapotrzebowania na energię cieplną. Warto wiedzieć, że w optymalnie dobranej pompie sprężarka będzie pracować przez 1800-2500 godzin rocznie.

Fachowy montaż

Jest równie ważny, jak dobór urządzenia. Niestety, moda na pompy ciepła spowodowała, że na rynku pojawiło się mnóstwo firm i niezależnych montażystów niemających wymaganych kwalifikacji. Pamiętajmy, że pomimo prostoty budowy pompy jej montaż może nastręczyć sporych problemów i wymaga precyzji oraz znajomości zagadnień technicznych. Nie wolno go powierzać byle komu. Wybierając firmę montującą pompy ciepła zwróć uwagę na jej staż rynkowy, liczbę klientów oraz autoryzację czołowych producentów pomp.

Regularny serwis

Pompa ciepła wymaga serwisu minimum raz w roku. Zakres czynności serwisowych jest oczywiście uzależniony od rodzaju urządzenia – mniej wymagające są pod tym względem powietrzne pompy ciepła. Tak czy inaczej należy raz na 12 miesięcy wezwać serwisanta, który sprawdzi elementy hydrauliczne, nastawy oraz odczyta ewentualne błędy zgłaszane przez komputer sterujący pracą urządzenia.

Szybkie reagowanie na usterki

W prawidłowo zamontowanej, markowej pompie ciepła nie powinny występować żadne usterki, ale nie można ich też wykluczyć – w końcu to urządzenie składające się z wielu elementów ulegających naturalnemu zużyciu. Jeśli np. pompa zaczyna głośno pracować, pojawiają się jakieś wycieki czy wchodzenie w tryb serwisowy, to nie wolno tego bagatelizować. Należy wówczas od razu wezwać serwisanta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie