Tryb wakacyjny w pompie ciepła: czym jest i kiedy z niego korzystać?

Antoni Kwapisz
23.05.2024

Praktycznie każda współczesna pompa ciepła posiada funkcję trybu wakacyjnego. Wielu właścicieli tych urządzeń z niej nie korzysta, a szkoda, ponieważ może być naprawdę przydatna. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Czym jest tryb wakacyjny?

Tryb wakacyjny, jak sama nazwa wskazuje, służy zautomatyzowaniu pracy pompy ciepła w czasie, gdy domownicy przebywają na urlopie czy np. wyjechali na przedłużony weekend. Celem jest z jednej strony obniżenie zużycia energii elektrycznej, a z drugiej zachowanie komfortowej temperatury w domu.

W trybie wakacyjnym pompa pracuje z mniejszą wydajnością, ponieważ nie jest wymagane stałe utrzymywanie zadanej temperatury powietrza. Dodatkowo wycofany zostaje priorytet ciepłej wody użytkowej, z której i tak nikt nie korzysta.

Dlaczego warto i kiedy?

Używanie trybu wakacyjnego jest zalecane zawsze wtedy, gdy planujemy dłuższe przebywanie poza domem. Nie włączaj tego trybu, gdy wiesz, że nie będzie Cię tylko przez 1-2 dni – wówczas nie ma to żadnego sensu.

Tryb wakacyjny sprawdzi się natomiast wtedy, gdy np., rodzina wyjeżdża na święta, na ferie zimowe czy na 1-2 tygodniowe wakacje w sezonie grzewczym. Pozwoli to realnie obniżyć zużycie energii elektrycznej, bez szkody dla instalacji i komfortu domowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie