Powietrzna pompa ciepła w układzie split i monoblok – na czym polegają różnice?

Jerzy Biernacki
01.12.2021

Inwestorzy zainteresowani zakupem powietrznej pompy ciepła z przeznaczeniem do ogrzewania całego budynku zwykle muszą podjąć decyzję, czy interesuje ich model w układzie split, czy może jednak monoblok. Z pozoru skomplikowana kwestia nie wymaga drobiazgowej znajomości techniki grzewczej. Różnice pomiędzy oboma układami omawiamy w naszym poradniku, co powinno Ci ułatwić dokonanie odpowiedniego wyboru.

Powietrzna pompa ciepła typu split

Jest to pompa ciepła oparta o układ dwóch modułów – pierwszy z nich montuje się na zewnątrz budynku, drugi wewnątrz. Jednostka zewnętrzna jest odpowiedzialna za pobieranie energii, wytwarzanie ciepła oraz jego transportowanie do instalacji grzewczej w budynku. Składa się ona z wentylatora, parownika, sprężarki oraz zaworu rozprężnego, a więc z dokładnie takich samych elementów, jak klimatyzator.

Z kolei jednostka wewnętrzna jest zbudowana ze skraplacza, grzałki elektrycznej oraz pompy obiegowej centralnego ogrzewania. Układy są ze sobą połączone rurami chłodniczymi.

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok

Jest to również bardzo ciekawe i efektywne rozwiązanie, które można polecić przede wszystkim inwestorom dysponującym ograniczoną ilością miejsca wewnątrz budynku. Wszystko dzięki temu, że powietrzna pompa ciepła w układzie monoblok składa się tylko z jednostki zewnętrznej.

Centralne urządzenie jest zbudowane ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, grzałki elektrycznej oraz pompy obiegowej centralnego ogrzewania. W obudowie jednostki zewnętrznej znajdziemy również moduł hydrauliczny, który odpowiada za zasilanie energią cieplną instalacji grzewczej w budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie