Powietrzna pompa ciepła – dla kogo?

Antoni Kwapisz
04.10.2021

Powietrzne pompy ciepła przez lata nie budziły zaufania na naszym rynku, choć w wielu krajach Europy Zachodniej, a nawet w Skandynawii są z powodzeniem wykorzystywane, jako podstawowe źródło ogrzewania dla gospodarstw domowych. W Polsce podejście do powietrznych pomp ciepła także sukcesywnie się zmienia i dziś stanowią one bardzo ciekawą propozycję dla sporej grupy inwestorów. Kto powinien rozważyć zakup właśnie powietrznej pompy ciepła? Sprawdź, czy to dobra opcja także dla Ciebie.

Dysponujący ograniczonym budżetem

Powietrzna pompa ciepła jest bardzo atrakcyjnie wyceniona, co w naturalny sposób przyciąga do tego rozwiązania osoby zdecydowane na wybór nowoczesnego systemu grzewczego. Co prawda koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła są wyższe niż gruntowej, jednak już zakup samego urządzenia będzie znacznie mniejszym obciążeniem dla gospodarstwa domowego. Kompletną pompę, która zaspokoi potrzeby energooszczędnego domu jednorodzinnego można kupić za około 20 tysięcy złotych.

Modernizujący system grzewczy w budynku

Ogromną zaletą powietrznej pompy ciepła jest to, że można ją zamontować w już istniejącym budynku z zagospodarowanym ogrodem. Ingerencja w budynek jest minimalna, nie ma mowy o żadnych stratach czy konieczności przeprowadzenia remontu. Jeśli więc chcesz zmodernizować kotłownię i np. zastąpić stary kocioł gazowy nowoczesnym oraz ekonomicznym źródłem ciepła, to pompa powietrzna może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Posiadacze małej działki

Powietrzna pompa ciepła nie jest rozwiązaniem idealnym, natomiast może być jedynym, gdy inwestor jest zdecydowany na taki system grzewczy, a jednocześnie ma do dyspozycji grunt o niewielkiej powierzchni – uniemożliwi to wykonanie dolnego źródła zasilającego pompę gruntową. W takiej sytuacji warto już poważnie rozważyć zakup modelu typu powietrze-woda.

Ceniący sobie proste, wygodne i niezawodne rozwiązania

Niewątpliwym atutem powietrznych pomp ciepła jest prostota konstrukcji. Pisząc obrazowo: tutaj nie ma się co zepsuć. Obsługa pompy również w żaden sposób nie angażuje użytkownika, dlatego jest to rozwiązanie rekomendowane inwestorom, dla których najważniejszy jest komfort, bezpieczeństwo, a przy tym rozsądne koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie