Powietrzna pompa ciepła a mroźna zima – czy jest się czym martwić?

Jerzy Biernacki
23.02.2022

Powietrzne pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w naszym kraju, a ich sprzedać rośnie w błyskawicznym tempie. Ma to oczywiście związek z korzystną ceną zakupu, zwłaszcza w porównaniu z pompami ciepła wykorzystującymi energię z dolnego źródła. Wiele osób obawia się jednak, że powietrzna pompa nie sprawdzi się w czasie mroźnej zimy. Czy faktycznie jest się tutaj czym martwić?

Do jakiej temperatury pracują powietrzne pompy ciepła?

Najlepsze modele renomowanych producentów są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada w okolice -20 stopni Celsjusza. Oczywiście wówczas ich efektywność jest znacznie niższa w porównaniu z okresami z dodatnimi temperaturami. Na pocieszenie można natomiast napisać, że statycznie w Polsce w czasie zimy średnia temperatura, w zależności od regionu kraju, waha się w przedziale od +1 do -4 stopni Celsjusza.

Kiedy powietrzna pompa ciepła przestaje działać?

Zwykle dzieje się tak w momencie, gdy temperatura powietrza spada do około -25 stopni Celsjusza. Spokojnie jednak: nie oznacza to, że w okresie silnych mrozów zostaniemy bez ogrzewania i ciepłej wody. Na takie sytuacje producenci stosują specjalne grzałki, które zapewnią odpowiednią produkcję energii – oczywiście znacznie droższej, ponieważ pochodzącej w 100% z prądu.

Jeśli natomiast silne mrozy potrwają tylko kilka dni, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że właściciele domu nawet nie zauważą zwiększonego zużycia energii elektrycznej, a ich średnioroczne rachunki za prąd pozostaną na takim samym poziomie.

Zabezpieczenie na wypadek długiej i mroźnej zimy

Takie rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę osoby, które mieszkają w regionach górskich, na Suwalszczyźnie lub w południowo-wschodniej Polsce, gdzie zwykle notuje się najniższe temperatury oraz najdłuższe okresy z mrozami.

Mówimy tutaj o systemie hybrydowym, w którym pompa ciepła jest wspierana przez konwencjonalne źródło ogrzewania, na przykład kominek z dystrybucją gorącego powietrza, kocioł gazowy czy piec na pellet. Zapewni to pełne bezpieczeństwo energetyczne, a przy tym wciąż rozsądne koszty ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie