Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Mateusz Nowak
18.11.2015

Pompy ciepła wykorzystują ogromne ilości energii cieplnej które utrzymują się w naturalnych pokładach. Konstrukcja pomp ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temparetury nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.

Pompa ciepła zasada działaniaInstalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element naszego domu, niemal zaraz po fundamentach. Już na etapie projektu pojawia się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby CO i do ogrzania wody użytkowej (CWU).
Ograniczają nas nie tylko możliwości architektoniczne czy finansowe, ale przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy związanej z tematyką grzewczą. Często, jako klient ostateczny jesteśmy zdani na opinie biur projektowych, architekta czy lakoniczne informacje na forach internetowych.
Ten portal powstał z myślą o wszystkich, którzy poszukują wszelkich potrzebnych informacji na temat ogrzewania przy użyciu pomp ciepła. Niezależnie od tego, czy jesteś laikiem w sprawach ogrzewania, czy tematyka wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii jest Ci znajoma od dawna, postaramy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie i pytania, dzięki którym nasz serwis stanie się najlepszym kompendium wiedzy o pompach ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Kolektor pionowy oparty o pompę ciepła to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest "transport" ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Ten ciekawy proces jest możliwy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która jest zaopatrzona w sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu bądź zbiorników wodnych) lub wymienniki podobne, jak w chłodnicy samochodowej(w przypadku pompy powietrznej).
Pompa ciepła kondensuje otrzymaną energię cieplną np. z powietrza czy z gleby, by oddać ciepło otoczeniu. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego. W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna.
Kolektor pionowywyposażona w zbiornik ogrzewa wodę użytkową. Warto zaznaczyć, że pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu.

Zapotrzebowanie na energię cieplną bardzo różni się w zależności od wielu czynników. Zdarza się, że lepiej zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną o dużej ilości kW.

Ponadto pompa ciepła może być ciekawym elementem wystroju wnętrza Twojego domu. Nie wszystkie pompy muszą być ulokowane w ciemnej kotłowni, niektórzy producenci oferują nowoczesne i designersko wyglądające pompy. Dlatego poważnie się zastanów czy wolisz mieć nieładny i nieekologiczny kocioł gazowy, czy może jednak elegancką i nowoczesną pompę ciepła, która chroni środowisko korzystając z odnawialnych źródeł energii?

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie