Ekologowie z radością donoszą, że wśród Polaków wzrasta zainteresowanie ekologią oraz odnawialnymi źródłami energii. Co jednakże ciekawe, popularnością wśród mieszkańców naszego kraju cieszą się nie tylko systemy fotowoltaiczne i wiatraki prądotwórcze – równie dużo uwagi przywiązuje się do pomp ciepła, które to są nie tylko ekologiczne ale i wysoce wydajne.
Do historii przechodzą typowe systemy ogrzewania pomieszczeń, które to bazują na wykorzystaniu drewna oraz węgla celem zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu użytkownikom przestrzeni mieszkalnej, biurowej, czy przemysłowej. Obecnie właściciele zarówno domów jednorodzinnych jak i wielkopowierzchniowych fabryk starają się pozyskać dodatkowe fundusze unijne na budowę pomp ciepła, dzięki którym energię cieplną pozyskuje się bezpośrednio z ziemi. Rozwiązanie to początkowo mogłoby wydawać się dosyć kosztowne, jednakże warto w tym miejscu nadmienić, że montaż instalacji to procedura jednorazowa. Wydatek relatywnie szybko się zwraca, po czym koszty ogrzewania znacznie spadają. Biorąc pod uwagę regularnie podnoszone ceny opału tradycyjnego, warto zainteresować się systemem wykorzystującym pompy cieplne celem uniezależnienia się od węgla czy drewna.
Co ciekawe, okazuje się, że pompy ciepła można łączyć z panelami słonecznymi celem jeszcze pełniejszego wykorzystania naturalnych źródeł prądu i ciepła. W gorące letnie dni, kiedy nasłonecznienie jest duże a panele fotowoltaiczne zbierają znaczną ilość promieni, możliwe jest zasilanie – choćby po części – systemu grzewczego z tego właśnie źródła. W zależności od wydajności zainstalowanego systemu grzewczego oraz zasilającego, oszczędności jakie możemy poczynić na przestrzeni roku wahać się mogą od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Poza zaoszczędzonymi funduszami mamy także świadomość, iż korzystając z pomp wodnych i systemów wspomagających takich jak panele słoneczne działamy dodatkowo na korzyść naszej planety. Dlaczego tak się dzieje?
Jak mówią przedstawiciele jednego z czołowych producentów pomp ciepła, firmy Vatra S.A., odpowiedź jest prostsza niż by się wydawało – po pierwsze nie zużywamy zasobów skończonych, jakimi są drewno oraz węgiel. Ich regeneracja trwa długie lata, natomiast zapotrzebowanie na typowe źródła energii, mimo iż maleje, stale utrzymuje się na zatrważająco wysokim poziomie. Po drugie – nie zanieczyszczamy środowiska spalając wyżej wymienione surowce. Niejednokrotnie w piecach wraz z nimi wypalane są tworzywa sztuczne, plastikowe opakowania, czy pojemniki po substancjach chemicznych. Wszystkie one przedostają się do atmosfery, w znacznym stopniu zanieczyszczając ją, między innymi, dwutlenkiem siarki czy tlenkiem azotu. Decydując się na pompę ciepła oszczędzamy sobie, osobom z naszego otoczenia, jak również środowisku ekspozycji na szkodliwe produkty spalania różnorodnych materiałów grzewczych w piecach.
Na korzyść rzeczonego rozwiązania przemawiają także niskie koszty eksploatacyjne, niedroga konserwacja, jak również możliwość podgrzania czy też odpowiedniego wychłodzenia przestrzeni mieszkalnej, biurowej oraz przemysłowej niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie pompy ciepła stanowić będą przyszłość przemysłu grzewczego. Wraz z rozwojem technologii stają się one także coraz tańsze, dzięki czemu pozwolić sobie na nie będzie mogła jeszcze większa niż dotychczas część obywateli naszego kraju!
Artykuł sponsorowany