Pompa ciepła powietrze-powietrze: poznaj jej zalety i wady

Maciej Piwowski
19.02.2021

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, spośród których najpopularniejsze są modele typu powietrze-woda. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na pompy ciepła powietrze-powietrze, które, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewają powietrze rozprowadzane po budynku za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie ma kilka bardzo istotnych zalet, ale nie możemy też zapominać o wadach. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy pompa ciepła powietrze-powietrze jest odpowiednim wyborem dla Ciebie.

Zalety pompy ciepła powietrze-powietrze

Podstawową zaletą i głównym powodem, dla którego te pompy ciepła sukcesywnie zyskują na popularności jest ich atrakcyjna cena. Nie chodzi jednak tylko o koszt zakupu samego urządzenia. Z góry decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-powietrze można bardzo dużo zaoszczędzić na typowej instalacji wodnej (brak podłogówki i grzejników). Można również postawić na tańszy typ posadzki oraz ewentualnie nieco ją odchudzić.

To warto wiedzieć

Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych na etapie budowy domu jest znacznie tańsze niż wykonanie wodnej instalacji C.O.

Zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest również fakt, iż poza sezonem grzewczym śmiało można ją wykorzystywać, jako klimatyzację. Pompa będzie tłoczyć chłodne powietrze do domu, które następnie będzie efektywnie rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi.

Wady pompy ciepła powietrze-powietrze

Po stronie wad tego rozwiązania trzeba wymienić dość kłopotliwe rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych, szczególnie w już istniejącym budynku. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy, a w dodatku mamy do dyspozycji nieużytkowe poddasze, to cała operacja będzie znacznie łatwiejsza.

Jednak najważniejszą wadą, z której nie każdy zdaje sobie sprawę jest to, że po zastosowaniu pompy ciepła typu powietrze-powietrze i tak musimy zastosować jakiś inny system podgrzewania ciepłej wody użytkowej – np. przy pomocy grzałki elektrycznej (kosztowne rozwiązanie) lub osobnej pompy ciepła C.W.U.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie