Pompa ciepła nie dogrzewa domu – jakie mogą być tego przyczyny?

Mateusz Rąbalski
17.11.2022

Montaż pompy ciepła to świetny sposób na obniżenie kosztów ogrzewania, a także zrobienie czegoś dobrego dla środowiska. Na ten krok decyduje się coraz więcej Polaków – i to nie tylko budujących, ale również modernizujących swoje domy. Zdarza się natomiast, że z różnych powodów pompa ciepła nie dogrzewa budynku. Najbardziej prawdopodobne scenariusze omawiamy w naszym poradniku.

Nieprawidłowe dobranie pompy ciepła do budynku

Błędy popełnione na etapie doboru pompy ciepła niestety bardzo szybko zaczną dawać o sobie znać. Instalatorzy często „wciskają” klientom urządzenia, które w ogóle nie są przystosowane do konkretnych budynków. Powód? Niższa cena, która kusi inwestora. Efekt będzie niestety taki, że pompa o zbyt małej mocy nie zapewni wystarczających dostaw energii cieplnej.

Instalacja grzejnikowa

Pompa ciepła jak najbardziej może zasilać instalację grzejnikową, ale tylko pod pewnymi warunkami. Po pierwsze: musi to być pompa wysokotemperaturowa. Po drugie: instalacja powinna zostać przewymiarowana. Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, to efektem będzie właśnie niedogrzewanie pomieszczeń w okresie mrozów.

Zbyt niska temperatura na zasilaniu

Tutaj błąd mógł popełnić instalator, który wprowadził niepoprawne wartości lub sam użytkownik, który chcąc obniżyć zużycie prądu ręcznie zmniejszył temperaturę zasilania. Skutkiem tego jest niedogrzewanie domu, ponieważ temperatura wody w układzie jest zbyt niska dla osiągnięcia oczekiwanego komfortu termicznego.

Słaba izolacja budynku

Decydując się na wymianę np. starego kotła węglowego na pompę ciepła zawsze należy pamiętać o przeprowadzeniu termomodernizacji budynku – zwłaszcza wiekowego. Słaba izolacja spowoduje drastyczny wzrost kosztów ogrzewania, przy jednoczesnym obniżeniu komfortu cieplnego mieszkańców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie