Polska jednym z europejskich liderów sprzedaży pomp ciepła

Mariusz Siwko
01.08.2023

Pompy ciepła to wielki hit w ogrzewnictwie, i to od dobrych kilku lat. Rok 2022 znów był rekordowy pod względem sprzedaży tych urządzeń. Z danych zebranych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że tempo wzrostu całego rynku pomp wyniosło aż 120 proc., natomiast samych pomp ciepła do ogrzewania budynków o 130 proc.

Polacy chcą ogrzewać domy pompami ciepła

Szacuje się, że obecnie co trzecie urządzenie grzewcze sprzedawane w naszym kraju to właśnie pompa ciepła. Popularyzacji tej technologii sprzyjają przede wszystkim zachęty podatkowe i dopłaty w ramach programu „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”, ale też rosnąca świadomość Polaków na temat konieczności ograniczenia emisji szkodliwych spalin do atmosfery.

Pompy ciepła są również konkurencyjne pod względem kosztów eksploatacji, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy to nastąpiły drastyczne podwyżki cen węgla, pelletu czy nawet gazu ziemnego.

Wiele osób dziś wybierających źródło ciepła dla domu zwraca również uwagę na zapowiadane regulacje unijne, które mogą w niedalekiej przyszłości uniemożliwić korzystanie czy to z kotłów na paliwo stałe, czy nawet kotłów gazowych.

Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła sprzedaż tych urządzeń w naszym kraju wciąż będzie rosnąć – w 2023 roku organizacja spodziewa się tempa na poziomie 40-50 proc. w przypadku pomp powietrze-woda oraz 30-40 proc. w przypadku znacznie droższych pomp gruntowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie