Nie stać Cię na pompę ciepła? Dobrze się zastanów

Mariusz Siwko
27.08.2021

Pompy ciepła uchodzą za wyjątkowo komfortowe i tanie w eksploatacji rozwiązanie grzewcze. Wciąż jednak nie cieszą się w naszym kraju tak dużą popularnością, jak chociażby kotły gazowe. Powodem jest oczywiście duża wyższa cena zakupu samego urządzenia, jak i wykonania instalacji (szczególnie w przypadku pomp z dolnym źródłem). Zanim jednak kategorycznie orzekniesz, że nie stać Cię na pompę ciepła, to dobrze się nad tym zastanów i weź pod uwagę argumenty, którymi dzielimy się w naszym poradniku.

Roczne koszty użytkowania pompy

Na dobry początek warto policzyć (oczywiście w przybliżeniu), ile płaciłbyś za prąd w skali roku po zamontowaniu pompy ciepła. Następnie porównaj tę kwotę z aktualnymi wydatkami na np. gaz i sprawdź, ile i czy w ogóle mógłbyś zaoszczędzić. Jeśli kwota jest spora, to przeanalizuj, w jakim czasie zakup pompy Ci się zwróci. Jest to okres do 10, maksymalnie 15 lat? W takim razie gra może być warta świeczki.

Wzrost wartości budynku mieszkalnego

Zastanawiając się nad opłacalnością wymiany aktualnego źródła ogrzewania na pompę ciepła warto wziąć pod uwagę także długofalowe korzyści. Jedną z najważniejszych jest realny wzrost wartości nieruchomości. Pompy stały się na tyle popularne, że mnóstwo osób szukających domu na rynku wtórnym premiuje oferty, gdzie nieruchomość jest zasilana właśnie tym urządzeniem.

Bezpieczeństwo

Bardzo dużą zaletą pomp ciepła jest to, że nie generują one praktycznie żadnego zagrożenia dla mieszkańców budynku. Nie korzystamy tutaj z paliwa wybuchowego (jak gaz) czy łatwopalnego (jak węgiel, pellet, olej opałowy). Nie ma ryzyka rozszczelnienia się instalacji, co w zasadzie gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Weź to pod uwagę, zanim ostatecznie orzekniesz, że na pewno nie stać Cię na pompę ciepła.

Bezawaryjność

Wiele osób kompletnie nie bierze tego argumentu pod uwagę. Tymczasem analizując opłacalność zastosowania danego urządzenia grzewczego zawsze należy uwzględnić także koszty serwisowania. Te w przypadku pompy ciepła są bardzo niskie, ponieważ mamy tutaj do czynienia z relatywnie prostymi urządzeniami, w których naprawdę nie ma się co zepsuć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie