Największa pompa ciepła na świecie zastąpi elektrownię węglową

Mariusz Siwko
09.04.2021

Minie jeszcze dużo czasu, zanim zaczniemy kibicować takim projektom w Polsce. Póki co musimy przyglądać się poczynaniom w innych krajach. DIN Forsyning, duński podmiot komunalny i dystrybutor ciepła, właśnie poinformował o rozpoczęciu nowej inwestycji. Chodzi o montaż największej na świecie pompy ciepła, w której funkcję dolnego źródła będzie pełnić woda morska.

OZE zamiast węgla

1 kwietnia 2023 roku planowane jest wyłącznie trzeciego bloku elektrowni węglowej Orsted. Spowoduje to dużą lukę energetyczną w lokalnym systemie produkcji i dystrybucji ciepła, którą ma zapełnić właśnie inwestycja DIN Forsyning.

Przedsiębiorstwo zapowiada zastosowanie największej na świecie pompy ciepła, która generuje moc aż 50 MW i zostanie dostarczona przez szwajcarską firmę MAN Energy Solution AG. Montaż pompy przewidziano w porcie Esbjerg, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie dolnego źródła w postaci wody morskiej – pompa jest zdolna do zasysania nawet około 4 tysięcy litrów wody w ciągu sekundy. Czynnikiem chłodniczym będzie natomiast CO2. Pompa ma być zasilana energią wyprodukowaną przez pobliskie morskie farmy wiatrowe.

Duńska inwestycja będzie mieć charakter kogeneracyjny

Oznacza to, że pompa ciepła ma współpracować z kotłem termicznym o mocy 60 MW zasilanym biomasą, a konkretnie zrębkami drzewnymi. Kocioł ma stanowić zabezpieczenie na wypadek np. przerw w dostawie energii czy zbyt małej ilości prądu produkowanego przez elektrownie wiatrowe.

Szacunki mówią, że instalacja złożona z kotła biomasowego i pompy ciepła osiągnie sprawność cieplną na poziomie aż 119 proc. Docelowo układ kogeneracyjny ma dostarczać energię cieplną dla około 100 tysięcy gospodarstw domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie