Minie jeszcze dużo czasu, zanim zaczniemy kibicować takim projektom w Polsce. Póki co musimy przyglądać się poczynaniom w innych krajach. DIN Forsyning, duński podmiot komunalny i dystrybutor ciepła, właśnie poinformował o rozpoczęciu nowej inwestycji. Chodzi o montaż największej na świecie pompy ciepła, w której funkcję dolnego źródła będzie pełnić woda morska.
1 kwietnia 2023 roku planowane jest wyłącznie trzeciego bloku elektrowni węglowej Orsted. Spowoduje to dużą lukę energetyczną w lokalnym systemie produkcji i dystrybucji ciepła, którą ma zapełnić właśnie inwestycja DIN Forsyning.
Przedsiębiorstwo zapowiada zastosowanie największej na świecie pompy ciepła, która generuje moc aż 50 MW i zostanie dostarczona przez szwajcarską firmę MAN Energy Solution AG. Montaż pompy przewidziano w porcie Esbjerg, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie dolnego źródła w postaci wody morskiej – pompa jest zdolna do zasysania nawet około 4 tysięcy litrów wody w ciągu sekundy. Czynnikiem chłodniczym będzie natomiast CO2. Pompa ma być zasilana energią wyprodukowaną przez pobliskie morskie farmy wiatrowe.
Oznacza to, że pompa ciepła ma współpracować z kotłem termicznym o mocy 60 MW zasilanym biomasą, a konkretnie zrębkami drzewnymi. Kocioł ma stanowić zabezpieczenie na wypadek np. przerw w dostawie energii czy zbyt małej ilości prądu produkowanego przez elektrownie wiatrowe.
Szacunki mówią, że instalacja złożona z kotła biomasowego i pompy ciepła osiągnie sprawność cieplną na poziomie aż 119 proc. Docelowo układ kogeneracyjny ma dostarczać energię cieplną dla około 100 tysięcy gospodarstw domowych.