Modernizacja instalacji grzewczej z montażem pompy ciepła – o czym nie można zapomnieć?

Maciej Piwowski
16.02.2022

Pompy ciepła są bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym przez właścicieli nowobudowanych domów jednorodzinnych. Jednak sukcesywnie rośnie zainteresowanie tą technologią wśród osób, które zdecydowały się zmodernizować instalację grzewczą w starszym budynku. Przejście na pompę ciepła niesie ze sobą liczne korzyści, ale może również okazać się bardzo ryzykowne pod względem finansowym. Aby uniknąć czarnego scenariusza koniecznie trzeba zadbać o kilka ważnych kwestii, które omawiamy w naszym poradniku.

Termomodernizacja budynku

Decydując się na montaż pompy ciepła trzeba zadbać o to, aby budynek mieszkalny był możliwie jak najlepiej zaizolowany termicznie. Usuwamy wszelkie mostki cieplne, co może się wiązać z koniecznością wymiany lub uzupełnienia warstwy ocieplenia ścian, stropu, dachu, podłogi. W wiekowych budynkach koniecznością może być również wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Pominięcie tego etapu spowoduje odczuwalny wzrost kosztów ogrzewania budynku. Pamiętajmy, że pompa ciepła może być tanim źródłem energii, natomiast tylko pod warunkiem, że nie potrzebujemy jej tak dużo jak dotychczas, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny.

Rada

Na termomodernizację budynku, podobnie jak na zakup pompy ciepła, można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Szczegóły znajdują się na stronie rządowej https://czystepowietrze.gov.pl/.

Określenie zapotrzebowania na ciepło

Po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku należy zlecić audyt energetyczny. Jego autor określa faktyczne obecne zapotrzebowanie na ciepło, co będzie podstawą doboru odpowiedniej pompy ciepła – zarówno jeśli chodzi o jej moc, jak rodzaj. Może się okazać, że zapotrzebowanie nadal jest na tyle wysokie, iż najtańsza powietrzna pompa nie będzie w stanie go zaspokoić w okresach silnych mrozów lub też koszty jej użytkowania będą bardzo duże, wręcz nieakceptowalne dla inwestora.

Modernizacja całej instalacji grzewczej w budynku

Podejmując decyzję o wymianie np. kotła na paliwo stałe na nowoczesną pompę ciepła inwestor oraz o przeprowadzeniu termomodernizacji budynku inwestor powinien pójść jeszcze o krok dalej. W praktyce najlepsze efekty przyniesie zmodernizowanie całej instalacji grzewczej poprzez przejście z ogrzewania grzejnikowego na ogrzewanie podłogowe – instalacja niskotemperaturowa najlepiej sprawdza się w połączeniu z pompą ciepła, gwarantując nie tylko rozsądne koszty, ale także oczekiwany komfort cieplny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie