Pompa ciepła jest coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie budynków, przede wszystkim domów jednorodzinnych. Ceny tej technologii w ostatnich latach wyraźnie spadły, natomiast nadal pompa stanowi jedno z droższych rozwiązań. Nie dziwi więc, że każdy inwestor rozważający pójście w tym kierunku najpierw chce dokładnie policzyć rzeczywistą opłacalność zakupu pompy ciepła. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję? Sprawdź w naszym poradniku.
Wskaźnik EP określa zapotrzebowanie na ciepło – informację na ten temat znajdziesz w audycie energetycznym budynku, którego sporządzenie jest obowiązkowe. W przypadku nowobudowanych domów jednorodzinnych wskaźnik EP zwykle mieści się w przedziale od 50 do 70 kWh/m2. Jeśli rozważasz pompę ciepła, to raczej powinieneś powalczyć o obniżenie wskaźnika – wówczas będziesz mieć pewność, że koszty eksploatacji tego systemu grzewczego będą bardzo przyjemne.
Zakup pompy ciepła jest bardzo kosztowny i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Przeciętnie samo urządzenie jest dwukrotnie droższe od porównywalnej klasy kotła gazowego. Pomijamy tutaj koszty wykonania instalacji C.O., ponieważ będą one mniej więcej na tym samym poziomie.
Wiedząc, ile ma Cię kosztować pompa ciepła, a ile zapłaciłbyś za kocioł gazowy czy np. elektryczny, a także znając zapotrzebowanie energetyczne budynku, możesz już rzetelnie policzyć opłacalność inwestycji w pompę. Jeśli okaże się, że zwrot miałby nastąpić po np. 15 latach, to raczej trudno tutaj mówić o uzasadnieniu ekonomicznym.
Kwestia kosztu podgrzania ciepłej wody użytkowej jest nagminnie bagatelizowana i pomijana przy obliczaniu opłacalności wyboru konkretnego systemu grzewczego. Tymczasem w dobrze zaizolowanym budynku może to generować nawet 50% wszystkich wydatków na energię! I tutaj ujawniają się zalety pompy ciepła, która poza sezonem grzewczym powinna być najtańszym sposobem na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej – oczywiście poza instalacją solarną.
Opłacalność zakupu pompy ciepła może znacząco wzrosnąć, jeśli uda Ci się uzyskać na ten cel dotację. W większości przypadków będzie to jednak dotyczyć inwestorów decydujących się na wymianę starego źródła ciepła na nowe, bardziej ekologiczne. Sprawdź więc, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć, jeśli wybierzesz właśnie pompę. Być może to ostatecznie przechyli szalę na jej korzyść.