Gdzie najlepiej sprawdzają się pompy ciepła powietrze-powietrze?

Antoni Kwapisz
12.06.2023

Pompa ciepła powietrze-powietrze, nazywana potocznie klimatyzatorem, to coraz popularniejszy wybór do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, a nawet całych lokali i budynków. Takie stosunkowo proste i niedrogie w zakupie i eksploatacji urządzenie może być świetną alternatywą dla znacznie droższych rozwiązań, zwłaszcza zbudowanych w oparciu o instalację wodną. W naszym artykule omawiamy kilka przykładów budynków, w których pompy ciepła powietrze-powietrze sprawdza się najlepiej.

Małe mieszkanie

Choć wielu osobom klimatyzacja w mieszkaniu wciąż kojarzy się z chłodzeniem powietrza, to okazuje się, że takie urządzenie jak najbardziej może stanowić źródło ogrzewania. Jest to szczególnie godne rozważenia w sytuacji, gdy obecne koszty ogrzewania są bardzo wysokie lub korzystamy z uciążliwego źródła, jak na przykład piec kaflowy.

Kontener biurowy

Kontenery biurowe są dziś standardowo ogrzewane pompami ciepła typu powietrze-powietrze, ponieważ jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w relacji kosztów montażu do wydatków eksploatacyjnych. Taką pompę można zamontować w dowolnej chwili, bez konieczności oglądania się na dostępność np. gazu.

Garaż

Garaże przydomowe, wolnostojące czy pełniące funkcję małych magazynów, także bardzo dobrze nadają się do ogrzewania przy pomocy pompy ciepła powietrze-powietrze – zwłaszcza, gdy nie planujemy ogrzewać ich przez cały czas, a jedynie okazjonalnie. Klimatyzator gwarantuje wysoką wydajność grzewczą, dzięki czemu już po kilku minutach od jego uruchomienia w garażu może zrobić się ciepło.

Niewielki dom o otwartym układzie wnętrza

Zainteresowanie pompami ciepła typu powietrze-powietrze błyskawicznie rośnie wśród osób budujących niewielki dom jednorodzinny. Jeśli układ architektoniczny wnętrza jest otwarty, z jedną, dużą przestrzenią, a najlepiej bez stropu, to jak najbardziej można ogrzać budynek przy pomocy nawet tylko jednego klimatyzatora o odpowiedniej mocy grzewczej.

Jest to świetne rozwiązanie np. do domku letniskowego, domku na wynajem dla turystów, ale i do domu całorocznego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie