Pompa ciepła powietrze-powietrze, nazywana potocznie klimatyzatorem, to coraz popularniejszy wybór do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, a nawet całych lokali i budynków. Takie stosunkowo proste i niedrogie w zakupie i eksploatacji urządzenie może być świetną alternatywą dla znacznie droższych rozwiązań, zwłaszcza zbudowanych w oparciu o instalację wodną. W naszym artykule omawiamy kilka przykładów budynków, w których pompy ciepła powietrze-powietrze sprawdza się najlepiej.
Choć wielu osobom klimatyzacja w mieszkaniu wciąż kojarzy się z chłodzeniem powietrza, to okazuje się, że takie urządzenie jak najbardziej może stanowić źródło ogrzewania. Jest to szczególnie godne rozważenia w sytuacji, gdy obecne koszty ogrzewania są bardzo wysokie lub korzystamy z uciążliwego źródła, jak na przykład piec kaflowy.
Kontenery biurowe są dziś standardowo ogrzewane pompami ciepła typu powietrze-powietrze, ponieważ jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w relacji kosztów montażu do wydatków eksploatacyjnych. Taką pompę można zamontować w dowolnej chwili, bez konieczności oglądania się na dostępność np. gazu.
Garaże przydomowe, wolnostojące czy pełniące funkcję małych magazynów, także bardzo dobrze nadają się do ogrzewania przy pomocy pompy ciepła powietrze-powietrze – zwłaszcza, gdy nie planujemy ogrzewać ich przez cały czas, a jedynie okazjonalnie. Klimatyzator gwarantuje wysoką wydajność grzewczą, dzięki czemu już po kilku minutach od jego uruchomienia w garażu może zrobić się ciepło.
Niewielki dom o otwartym układzie wnętrza
Zainteresowanie pompami ciepła typu powietrze-powietrze błyskawicznie rośnie wśród osób budujących niewielki dom jednorodzinny. Jeśli układ architektoniczny wnętrza jest otwarty, z jedną, dużą przestrzenią, a najlepiej bez stropu, to jak najbardziej można ogrzać budynek przy pomocy nawet tylko jednego klimatyzatora o odpowiedniej mocy grzewczej.
Jest to świetne rozwiązanie np. do domku letniskowego, domku na wynajem dla turystów, ale i do domu całorocznego.