Funkcja chłodzenia w pompach ciepła – na czym to polega?

Marek Szydełko
17.05.2021

Pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem grzewczym, które w sezonie jesienno-zimowym ma nam zapewnić wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych. To coraz popularniejsze rozwiązanie, pomimo dość wysokiego kosztu zakupu pompy i współpracującej z nią instalacji wodnej. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że pompa ciepła poza sezonem grzewczym może nam zastąpić klimatyzator – dzięki funkcji chłodzenia. Jak to właściwie działa? Sprawdź w naszym poradniku.

Chłodzenie aktywne

Jest to najpopularniejsza metoda realizowania funkcji chłodzenia w pompach ciepła. Wykorzystują ją te urządzenia, w których źródłem energii jest powietrze, czyli tzw. powietrzne pompy ciepła z jednostką zewnętrzną. Poza sezonem grzewczym jednostka pobiera powietrze, które następnie przepływa przez wymiennik w jednostce wewnętrznej i jest chłodzone do pożądanej temperatury. W ten prosty sposób możemy zapewnić sobie wydajną klimatyzację – co ważne w całym domu lub mieszkaniu.

Aktywne chłodzenie generuje jednak wyższe koszty w porównaniu z chłodzeniem pasywnym, które omówimy w kolejnym akapicie. Z drugiej strony koszt zakupu powietrznej pompy ciepła jest dziś na tyle atrakcyjny, że rozważa to coraz więcej inwestorów indywidualnych. Trzeba jedynie pamiętać, że skuteczność pracy pompy drastycznie spada wraz z obniżaniem się temperatury – większość urządzeń nie zapewni nam odpowiedniej ilości energii cieplnej przy mrozie poniżej -15 stopni Celsjusza.

Chłodzenie pasywne

Z takim rozwiązaniem spotkamy się w znacznie droższych pompach ciepła nazywanych gruntowymi, które wykorzystują dolne źródło (w formie kolektora). Tutaj funkcja chłodzenia jest realizowana w taki sposób, że chłód pobierany z gruntu jest wykorzystywany do obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych klimatyzatorów w pomieszczeniu – powierzchnią chłodzącą jest cała podłoga (w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego).

Wybierając pompę ciepła do swojego domu warto więc upewnić się, że dany model posiada funkcję chłodzenia, która w naszym klimacie okazuje się być bardzo przydatna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie