Dobór pompy - dostarczać tyle wody, ile jest potrzebne...

Krzysztof Jagielski
18.11.2015

Pompa służy do wytworzenia różnicy ciśnień między ssawnym wlotem do pompy a tłocznym wylotem, co umożliwia przepływ cieczy. Jej działanie polega na przekazaniu energii mechanicznej do cieczy przez wirnik, tłok lub membranę, w celu jej sprężenia. Aby prawidłowo pracowała, pompa musi być zalana - przestrzeń robocza pompy i rurociąg ssawny muszą być wypełnione wodą, odpowietrzone zaś w momencie rozruchu. Wyjątkiem od tej reguły są pompy samozasysające.

Pompy dzielą się na:

  • wirowe (przepływowe),
  • wyporowe (tłokowe).


Parametry pompy studziennej powinny być dobrane do potrzeb danego gospodarstwa wodnego. Musi ona dostarczać tyle wody, ile jest potrzebne użytkownikowi. Wartość poboru wody zależy od liczby mieszkańców i liczby punktów poboru wody oraz od tego, czy wodą ze studni będzie podlewany również ogród. Średnie wartości za potrzebowania na wodę to:

  • dom jednorodzinny - 0,5-1 m3/h ,
  • podlewanie trawników - 1-2m3/h na każdy zraszacz,
  • ogródek, szklarnie - 4-6 m3/h.


Wydajność pompy nie powinna przekraczać wydajności studni, w przeciwnym razie zwierciadło wody w studni może zmaleć poniżej wartości dopuszczalnej, co skutkuje wynurzeniem się pompy.

Ciśnienie wody dostarczanej przez pompę, wyrażane w metrach słupa wody, musi być na tyle duże, by zapewnić optymalne ciśnienie wody w najwyższym punkcie poboru. Jest ono zależne od głębokości studni, jej odległości od domu, przewidzianej wysokości pompowania wody, ciśnienia w puntach poboru i strat ciśnienia podczas drogi pompowania.

Moc pompy musi być dobrana do wydajności i wysokości podnoszenia. Gdy pompa dostarcza wodę na maksymalną wysokość, wydajność spada i odwrotnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie