Taktowanie pompy ciepła to bardzo częste i jednocześnie groźne zjawisko, które przyspiesza proces zużywania się urządzenia. Nie można tego lekceważyć, nawet jeśli taktowanie nie wpływa negatywnie na komfort termiczny mieszkańców. Dowiedz się, dlaczego pompa ciepła taktuje i co można na to poradzić.
Najczęstszą przyczyną taktowania, czyli krótkich cykli pracy urządzenia (ciągłe włączanie się i wyłączanie sprężarki) jest przewymiarowanie pompy. Innymi słowy: ilość energii cieplnej produkowanej przez pompę nie może zostać odebrana przez instalację wewnętrzną.
Jest to wręcz typowy problem w budynkach po termomodernizacji, które zostały bardzo dobrze zaizolowane, natomiast zostawiono starą instalację grzejnikową. Jej pojemność jest niewystarczająca dla zapewnienia optymalnych warunków pracy pompie ciepła.
Taktowanie może mieć również związek z nieprawidłowymi nastawami, czyli zbyt małą różnicą między zasilaniem a powrotem. Należy wówczas wezwać instalatora, który musi skonfigurować instalację w taki sposób, aby wyeliminować lub zminimalizować zjawisko taktowania.
Z problemem taktowania często można się spotkać w okresach przejściowych, czyli wiosną oraz jesienią. Temperatura otoczenia nadal jest wysoka, natomiast w domu już zbyt niska dla zapewnienia komfortu termicznego. Są to bardzo niekorzystne warunki pracy dla pompy ciepła, która siłą rzeczy musi taktować.
Rozwiązanie problemu jest ściśle uzależnione od tego, co leży u jego źródła. W skrajnym przypadku konieczna może być przebudowa instalacji grzewczej poprzez zwiększenie powierzchni (i pojemności) grzejników, co oczywiście pociągnie za sobą duże koszty. Skrajnym scenariuszem jest natomiast wymiana pompy ciepła na urządzenie dostostosowane do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na energię.
Rozwiązaniem, które w większości przypadków pozwala zapomnieć o problemie taktowania pompy ciepła, jest zastosowanie bufora w instalacji. Bufor odbierze nadmiar energii, którą będzie można spożytkować np. w nocy.