Osoby stojące przed wyborem źródła ciepła na potrzeby domu jednorodzinnego bardzo często biją się z myślami. Z jednej strony chcą zagwarantować sobie relatywnie niskie koszty, a z drugiej nie przykładać ręki do degradacji środowiska naturalnego oraz nie musieć popołudniami wyrabiać drugiego etatu palacza. Szczególnie ciekawą opcją wydaje się być pompa ciepła, jednak czy jest to wybór przyszłościowy? W naszym poradniku wymieniamy argumenty, które za tym przemawiają.
Współczesne pompy ciepła są urządzaniami praktycznie bezawaryjnymi. W dużym uproszczeniu można je porównać do klimatyzatorów czy… lodówek. Prostota konstrukcji przekłada się na niskie ryzyko poważnej awarii, co samo w sobie czyni z pompy ciepła inwestycję przyszłościową.
Z góry można przewidzieć nawet kilkunastoletni cykl kosztów utrzymania urządzenia i założyć, że markowe urządzenie nie ulegnie awarii wykluczającej je z dalszej eksploatacji przez dobrych 15-20 lat. Jest to wynik praktycznie nieosiągalny dla kotłów gazowych, nie wspominając już o tych na paliwo stałe.
Pompy ciepła w perspektywie najbliższej dekady staną się podstawowym wyborem inwestorów. Tylko w 2021 roku ich sprzedaż w Polsce wzrosła o 100 proc. To pokazuje, jak ogromną popularnością cieszy się ten rodzaj ogrzewania.
Można zatem założyć, że za kilkanaście lat osoby szukające domu na rynku wtórnym będzie traktować priorytetowo te, które są wyposażone w pompę ciepła. To powinno przełożyć się na dynamiczny wzrost wartości takich nieruchomości, co także potwierdza argument o przyszłościowym charakterze tego systemu grzewczego.
Pompa ciepła stanowi jedno z najbezpieczniejszych źródeł ciepła dostępnych dla inwestorów indywidualnych. Nie ma tutaj ryzyka ani wybuchu, ani np. porażenia. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania można zatem w ciemno założyć, że w przewidywalnej przyszłości nie będzie ono stanowić źródła zagrożenia dla budynku, jak również jego mieszkańców. Pod tym względem także jest to inwestycja na lata.
Ponadto pompa ciepła daje nam możliwość maksymalnego i trwałego ograniczenia kosztów poprzez połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną – to doskonały sposób na znacznie uniezależnienie się od cen energii elektrycznej.