Czy jest sens inwestować w pompę ciepła do starego domu?

Antoni Kwapisz
29.07.2019

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne i bardzo tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze, zaopatrujące także w ciepłą wodę użytkową. Ich popularność stale rośnie, o czym świadczą statystyki sprzedaży. Na zakup pompy ciepła najczęściej decydują się osoby budujące nowy dom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować to rozwiązanie także w modernizowanym budynku. Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: tak, inwestycja w pompę ciepła do starego domu ma jak najbardziej sens, ale tylko po spełnieniu kilku warunków.

Dobra izolacja cieplna

To podstawa i jeśli budynek nie jest prawidłowo zaizolowany, to instalacja pompy ciepła może być jedną z najgorszych decyzji w życiu inwestora. Stare budynki, w których przeprowadza się modernizację systemu grzewczego, powinny niejako automatycznie przechodzić audyt energetyczny. Ten pozwoli określić aktualne i przewidywane zapotrzebowanie na energię cieplną, co z kolei da podstawy do wyboru konkretnych rozwiązań izolacyjnych.

W przypadku poprawnego wykonania izolacji cieplnej, stary budynek będzie spełniać normy w zakresie niskiego zużycia energii, co oczywiście pozwoli na zastosowanie nowoczesnego źródła ciepła bez obaw o drastyczny wzrost kosztów eksploatacyjnych.

Modernizacja całego systemu ogrzewania

Niestety, sam zakup pompy ciepła to nie koniec wydatków. Inwestor musi się również liczyć z koniecznością zmodernizowania całego systemu grzewczego. Pompa ciepła najlepiej pracuje w warunkach niskotemperaturowych, co wymaga obniżenia temperatury zasilania. To z kolei oznacza, że obecne grzejniki, zwłaszcza żeliwne, nie będą w stanie zapewnić wymaganego komfortu termicznego.

Tym samym inwestor powinien wymienić grzejniki na system ogrzewania podłogowego (to bardzo duży koszt, biorąc pod uwagę chociażby konieczność częściowego skucia posadzki) lub ewentualnie zakupić nowe, przewymiarowane grzejniki.

Prawidłowy dobór urządzenia do budynku

W praktyce jest to najważniejsza kwestia, od której w głównej mierze zależy, czy pompa ciepła zapewni właścicielowi satysfakcję i nie narazi go na zbyt wysokie koszty eksploatacyjne. Moc urządzenia zawsze dobieramy pod kątem zapotrzebowania na ciepło, które wynika z analizy energetycznej. To jednak nie wszystko.

Inwestor, najlepiej w porozumieniu z zaufanym wykonawcą instalacji, musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju pompy ciepła. Najwyższą efektywność gwarantują urządzenia współpracujące z kolektorami umieszczonymi w gruncie, jednak tutaj trzeba się liczyć z bardzo wysokimi kosztami. Optymalnym rozwiązaniem będzie natomiast powietrzna pompa ciepła, która jednak wymaga bardzo dobrego zaizolowania budynku.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie