Bufor do pompy ciepła. Dlaczego warto?

Jerzy Biernacki
01.02.2022

Pompa ciepła uchodzi za ekologiczne, a także ekonomiczne źródło ogrzewania dla domu. Wiele osób niestety przekonało się o tym, że nie jest to wcale takie pewne. Nie brakuje gospodarstw domowych, które zainwestowały mnóstwo pieniędzy w pompę ciepła, a dziś płacą bardzo wysokie rachunki za prąd. Rozwiązaniem tego problemu, przynajmniej częściowo, może być zastosowanie bufora do pompy ciepła. Dlaczego warto? Sprawdź w naszym poradniku.

Jak to działa?

Bufor to pompy ciepła to nic innego, jak zasobnik ciepłej wody, która jest w nim podgrzewana przez pompę w czasie, gdy najbardziej się to opłaca. Przykładowo: gdy w ciągu dnia utrzymuje się relatywnie wysoka temperatura, to sprawność pompy rośnie. W tym czasie może ona ładować zasobnik energią, która nie będzie spożytkowana na cele bieżącego ogrzewania domu. Zgromadzona energia grzewcza zostanie wykorzystana wieczorem i w nocy, przy niskiej temperaturze, co pozwoli zmniejszyć częstotliwość eksploatacji pompy.

Jeszcze większe korzyści z połączenia bufora i pompy ciepła mogą osiągnąć posiadacze instalacji fotowoltaicznych. Tutaj ładowanie zasobnika będzie odbywać się w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy mamy dostęp do darmowej energii elektrycznej.

Warto zainwestować w bufor do pompy ciepła

W krajach Zachodniej Europy i w Skandynawii bufor jest elementarną częścią każdego systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. W Polsce nadal nie jest to normą, co jednak szybko się zmienia.

Przede wszystkim takie rozwiązanie na dłuższą metę bardzo się opłaca. Gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania domu przez pompę ciepła, ale bez konieczności obniżania komfortowej temperatury w domu czy w mieszkaniu. Innymi słowy: nadal będzie tak ciepło, jak lubią domownicy, natomiast za niższą cenę.

Bufor ma również pozytywny wpływ na trwałość samej pompy ciepła oraz armatury, na czele z pompą obiegową. Ponieważ wymaga on, aby pompa pracowała dłużej w ciągu dnia, to zapewnia urządzeniu optymalną sprawność średnioroczną. Energia się nie marnuje, cykle pracy pompy są dłuższe, natomiast przy wykorzystaniu mniejszej ilości prądu. Pompa nie musi się również co chwilę uruchamiać, jak ma to miejsce w okresach przejściowych, co jest jedną z głównych przyczyn awarii urządzenia oraz podzespołów w instalacji grzewczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie