Boom na pompy ciepła za nami?

Mariusz Siwko
26.09.2023

Pompy ciepła pozostają najchętniej wybieranymi urządzeniami grzewczymi do nowych i modernizowanych budynków, natomiast ich sprzedaż albo spowalnia, albo wręcz spada – w zależności od rodzaju urządzenia. Tak wynika z badań przeprowadzonych w pierwszym półroczu 2023 r.

Nie ma już „szału” na pompy

Słabsze wyniki sprzedaży pomp ciepła mogą być efektem sezonowego spadku popytu na urządzenia grzewcze, obserwowanego wiosną i latem. Z drugiej strony może mieć to związek ze spowolnieniem na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz z tym, że osoby, które były zainteresowane wymianą nieefektywnego źródła ciepła na pompę, już to po prostu zrobiły.

W pierwszym półroczu 2023 r. dynamika sprzedaży pomp ciepła wyraźnie wyhamowała. Nadal imponująco rosła sprzedaż pomp gruntowych – o 37% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorzej wygląda to w ujęciu kwartalnym. II kwartał 2023 roku przyniósł spadek sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 30% w przypadku splitów i o 32% w przypadku monobloków. Wzrost sprzedaży odnotowano jedynie w segmencie mało popularnych pomp ciepła typu solanka-woda – o 19%.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie