Zanim zainwestujesz w fotowoltaikę. 5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć

Jerzy Biernacki
30.01.2017

Rozsądny człowiek robi dużo, aby ograniczyć swoje stałe wydatki, związane np. z rachunkami za energię. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ich obniżenia jest fotowoltaika, czyli technologia pozyskiwania energii słonecznej i zamieniania jej w energię elektryczną. Takie instalacje wciąż są bardzo drogie, dlatego zanim umówisz się na pomiary i rozpoczniesz negocjacje z wykonawcą, odpowiedz sobie na tych 5 kluczowych pytań.

  1. Ile prądu zużywa moja rodzina? - możesz to łatwo sprawdzić analizują wysokość faktur z ostatniego roku. Zsumuj je i sprawdź, ile Cię ten prąd kosztował. Przy obecnych cenach wykonania instalacji opłacalność zainwestowania w fotowoltaikę przy rocznym zużyciu energii poniżej 2000 kWh jest raczej wątpliwa.
  2. Czy mój dom spełnia warunki techniczne? - chodzi nie tylko o wytrzymałość konstrukcji dachu, ale także to, czy największa połać jest skierowana na południe. Jeśli nie – trzeba będzie zainstalować więcej paneli, a to podnosi koszty i podważa sens instalacji. Może się także okazać, że dom znajduje się na wzgórzu i wokół panują idealne warunki do postawienia przydomowej elektrowni wiatrowej, która przyniesie większe korzyści niż fotowoltaika.
  3. Jaką instalację wybrać? - do odpowiedzenia sobie na to pytanie będziesz potrzebować szczegółowych danych, które przedstawią Ci konkurencyjne firmy. Pamiętaj, aby zebrać co najmniej 2 oferty, które mogą się od siebie diametralnie różnić. Bardzo istotne jest m.in. to, czy istnieją warunki do wykonania instalacji podłączonej bezpośrednio do sieci energetycznej, czy może konieczne będzie magazynowanie nadwyżki energii w akumulatorach. Tutaj wiele zależy jednak od faktycznego zużycia prądu w domu.
  4. Czy mam szansę na dotację? - dotację na wykonanie instalacji fotowoltaicznej można uzyskać z Unii Europejskiej, gminy lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najłatwiej będzie w tym ostatnim, ale pamiętaj, że taka dotacja ma charakter niskooprocentowanej pożyczki. Jeśli nie uda Ci się uzyskać żadnego finansowania, to koszt wykonania instalacji może być trudny do udźwignięcia.
  5. Czy mnie na to stać? - to już musisz ustalić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dotacji, zaproponowane przez wykonawców oferty oraz faktyczną potrzebę. Jeśli zużycie prądu w Twoim domu nie jest zbyt wysokie, to koszt inwestycji może się bardzo długo zwracać. Pamiętaj jednak, że ceny energii niemal na pewno będą rosnąć.

Jak widzisz decyzja nie jest taka prosta i czeka Cię dość żmudna analiza opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej. Jej koszt jest jednak na tyle wysoki, że nie można sobie pozwolić na działanie pod wpływem chwili.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie