Zamawiasz instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, czy wybrany falownik jest certyfikowany

Marek Szydełko
18.10.2021

Polskie spółki dystrybucyjne, w tym Tauron, stworzyły listę inwerterów, które spełniają wymogi certyfikacyjne. Ma ona ułatwić inwestorom indywidualnym i firmowym dobranie takiego falownika, który na pewno będzie dobrze współpracować z systemem przesyłowym, a tym samym nie będzie problemu z uruchomieniem i odbiorem instalacji fotowoltaicznej.

Ponad 1000 falowników już ma certyfikat

Póki co lista obejmuje około 1,1 tysiąca inwerterów, które zostały zgłoszone przez ich producentów do procesu certyfikacji i przeszły go z pozytywnym wynikiem. Pełny wykaz falowników spełniających kryteria techniczne można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej pod adresem:

http://www.ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/wykaz-certyfikatow

Warto zapoznać się z tym wykazem przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego inwertera. Jest to serce całej instalacji, od którego poprawnej pracy zależy bezawaryjność oraz efektywność działania systemu fotowoltaicznego. Jednocześnie polskie spółki dystrybucyjne zachęcają producentów, aby zgłaszali do procesu certyfikacyjnego kolejne urządzenia, które będą mogły znaleźć się w wykazie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.