Zakup domu z instalacją fotowoltaiczną: o co zapytać właściciela?

Jerzy Biernacki
12.09.2019

Tytułowa inwestycja może się okazać strzałem w dziesiątkę. Pośrednicy nieruchomości zauważają, że domy wyposażone w instalację fotowoltaiczną cieszą się coraz większą popularnością, a sama instalacja często stanowi jeden z kluczowych argumentów przemawiających za zakupem konkretnego budynku. Warto jednak podejść do takiej transakcji z dużą dozą ostrożności i nie ulegać emocjom. Najważniejsze jest uzyskanie podstawowych informacji na temat zarówno systemu fotowoltaicznego, jak i warunków jego eksploatowania. O co więc należy zapytać obecnego właściciela domu? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Pełna dokumentacja

Właściciel domu powinien udostępnić potencjalnemu nabywcy wszystkie dokumenty, które mają związek z użytkowaną instalacją fotowoltaiczną. Przede wszystkim musi to być faktura za montaż, gwarancja na poszczególne elementy, a także dokumentacja powykonawcza, na mocy której dokonano podłączenia instalacji do sieci dystrybucyjnej. Jeśli nabywca domu nie ma wiedzy w temacie fotowoltaiki, powinien skonsultować treść otrzymanych dokumentów z zaufanym wykonawcą systemów lub inspektorem budowlanym.

Rodzaj i moc instalacji

Właściciel domu z pewnością ma pełną wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznej i powinien się nią podzielić z osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości. Warto tutaj wypytać o nawet najdrobniejsze szczegóły – zwłaszcza dotyczące mocy i rodzaju instalacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić właściciela o okazanie kilku ostatnich rachunków za energię z sieci. Jeśli są one dość wysokie, można podejrzewać, że albo instalacja nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego budynku, albo została źle wykonana, albo po prostu obecni mieszkańcy generują bardzo wysokie zużycie energii.

W takiej sytuacji dobrze będzie poprosić właściciela o przybliżenie, z jakich urządzeń elektrycznych korzysta – być może przyzwyczajenia nowych mieszkańców będą zgoła inne i wówczas obecna instalacja okaże się wystarczająca.

Wiek instalacji

Na szczęście zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych funkcjonujących w polskich gospodarstwach domowych jest relatywnie nowa – Polacy zainteresowali się tą technologią na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Dobrze wykonana instalacja, składająca się z markowych podzespołów, powinna pracować bezproblemowo przez co najmniej 20-25 lat. Jeśli więc dokumenty są w porządku, instalacja była na bieżąco serwisowana, a za jej wykonanie odpowiadała renomowana firma, nie ma się czego bać – nawet w sytuacji, gdy system jest użytkowany od ponad 10 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie