Zacienienie – największy wróg instalacji fotowoltaicznej

Mateusz Nowak
22.09.2017

Jednym z częstszych błędów popełnianych przez ekipy montujące instalacje fotowoltaiczne jest ignorowanie zacienienia. Chęć zarobku sprawia, że instalatorzy roztaczają przed klientami zbyt optymistyczne wizje, które nie zawsze znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Zacienienie ma kolosalny wpływ na pracę instalacji i niestety jest to wpływ negatywny. Jakie mogą być konsekwencje? Przeczytaj.

Zacieniona połać? Zrezygnuj!

Zgodnie ze sztuką zasada jest prosta: jeśli na dachu występuje zacienienie, to w takim miejscu nie wolno montować paneli fotowoltaicznych. Teoria sobie, a życie sobie, dlatego zbyt często spotyka się tak kardynalny błąd. Niektóre firmy instalacyjne albo nie zwracają uwagi na szczegóły, albo celowo wprowadzają klientów w błąd. W obu przypadkach niestety to właśnie końcowy użytkownik będzie ponosił konsekwencje nieprawidłowego montażu.

Pamiętaj!

Zacienienie może mieć związek np. z rosnącymi w okolicy drzewami. W takiej sytuacji zorientuj się, czy istnieje możliwość przycięcia gałęzi lub całkowitego pozbycia się drzewa. Jeśli zacienienie generuje sąsiedni budynek, to nic z tym niestety nie zrobisz.

Oczywiście w teorii nie powinno być problemu ze znalezieniem na dachu niezacienionej połaci. Pod warunkiem, że jest ona odpowiednio skierowana – albo na południe, albo na południowy-zachód. W każdej innej sytuacji należy zrezygnować z montażu instalacji lub pomyśleć o takiej umieszczonej na gruncie.

Czym skutkuje zacienienie instalacji?

Jeśli inwestor nie zwrócił uwagi na błąd ekipy montującej instalację, to musi się liczyć z poważnymi problemami w trakcie eksploatacji fotowoltaiki. Główną konsekwencją będzie wyraźny spadek efektywności pracy instalacji, a więc uzyskanie katalogowej sprawności będzie po prostu niemożliwe.

Warto wiedzieć

Zacienienie tylko jednego panelu powoduje spadek uzysku energii wszystkich modułów w szeregu.

Ponadto zacienienie któregokolwiek panelu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia awarii całej instalacji oraz przegrzania sąsiednich modułów.

Wniosek jest prosty. Absolutnie nie należy montować paneli fotowoltaicznych w strefie zacienienia. Nie wierz w zapewnienia instalatorów, że nie wpłynie to na sprawność systemu. Problematyczny może być nawet cień padający ze strony komina czy anteny telewizyjnej!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie