Wykonanie instalacji fotowoltaicznej „pod klucz” - co to właściwie oznacza?

Maciej Piwowski
17.10.2017

Nie wszystkie osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej w swoim domu mają czas i ochotę, aby dokładnie zapoznać się z każdym niuansem inwestycji. Specjalnie dla nich profesjonalne firmy przygotowały oferty „pod klucz”, które – w dużym skrócie – gwarantują całkowity brak problemów związanych z wykonaniem, uruchomieniem, a często także obsługą serwisową instalacji. Co powinna zawierać taka oferta? Czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Przygotowanie projektu instalacji

Jest to kluczowy etap, ponieważ od dobrze wykonanego projektu zależy nie tylko prawidłowy montaż instalacji, ale także jej efektywność. Projektant musi uwzględnić wszelkie dane, czyli aktualne zużycie energii, zapotrzebowanie budynku na prąd, położenie domu względem stron świata, kształt dachu, ewentualne przeszkody rzucające cień na połać itd. Dobrze wykonany projekt to co najmniej połowa sukcesu.

Montaż instalacji

Musi zostać przeprowadzony przez certyfikowaną ekipę monterską ściśle według przedstawionego jej projektu i z użyciem wyłącznie tych materiałów, które zostały uwzględnione w specyfikacji instalacji. Montaż to ten moment, gdy inwestor widzi już, za co tak naprawdę płaci. Na dachu pojawiają się panele fotowoltaiczne, w budynku natomiast elementy instalacji, w tym inwerter i rozdzielnica.

Załatwienie formalności w zakładzie energetycznym

Naprawdę warto skorzystać z tej opcji, ponieważ zakłady energetyczne nie bez kozery są nazywane „państwami w państwie”. Firmy specjalizujące się w montażu fotowoltaiki doskonale orientują się w obowiązujących przepisach i potrafią poprowadzić sprawę w taki sposób, aby wszelkie formalności zostały załatwione w możliwie najkrótszym terminie.

Uruchomienie instalacji

Gdy wszystko jest już gotowe wykonawca w obecności właściciela może uroczyście włączyć instalację. Na tym etapie konieczne jest też sprawdzenie, czy całość działa poprawnie. Dobrze będzie również, gdy serwis wykonawcy przyjedzie na miejsce inwestycji po kilku dniach i dodatkowo skontroluje instalację (mogą się pojawić tzw. choroby wieku dziecięcego).

Szkolenie z obsługi

Użytkownik musi dokładnie wiedzieć, co i jak działa w jego nowej instalacji. Oczywiście nowoczesny system fotowoltaiczny jest całkowicie bezobsługowy, jednak zdarzają się różne sytuacje, jak np. długotrwała przerwa w zasilaniu czy nieprzewidziane awarie. Wówczas właściciel instalacji powinien wiedzieć, co należy zrobić, aby ponownie uruchomić instalację bez niepotrzebnego wzywania serwisu.

W ramach kompleksowej oferty wykonawca powinien także zapewnić obsługę serwisową instalacji i to nie tylko w okresie gwarancji.

Oferta wykonania instalacji fotowoltaicznej „pod klucz” to bardzo dobra opcja dla inwestorów, którzy chcą mieć święty spokój i interesuje ich tylko finalny zysk energetyczny. Oczywiście za taki komfort trzeba dodatkowo zapłacić, jednak biorąc pod uwagę oszczędność czasu, to naprawdę może się opłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie