Wady i zalety fotowoltaiki

Jerzy Biernacki
01.03.2021

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, w szczególności wśród miłośników ekologicznych rozwiązań. Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z najważniejszymi zaletami oraz wadami tego systemu.

Fotowoltaika i jej największe zalety

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana z ogniw fotowoltaicznych, paneli fotowoltaiczne, licznik dwukierunkowy oraz falownik, służy do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Inwestycja w odnawialne źródła energii to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, a także świetna inwestycja w przyszłość.

Do jego głównych zalet fotowoltaiki zaliczamy m.in.:

  • wytwarzanie darmowej energii elektrycznej ze słońca,
  • nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą zostać odebrane z sieci bądź odsprzedane,
  • podniesienie wartości nieruchomości,
  • zyskanie niezależności od podwyżek cen prądu,
  • możliwość odliczenia paneli fotowoltaicznych od podatku.

Należy pamiętać o tym, że fotowoltaika oprócz sporych korzyści finansowych, w dużej mierze sprzyja otaczającemu nas środowisku naturalnemu. Panele fotowoltaiczne stanowią czyste źródło energii – nie emitują zanieczyszczeń, a dodatkowo można je poddawać recyklingowi. Są one praktycznie bezawaryjne, trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty i szybki – nie wymaga pozwolenia na budowę. Co więcej, można je zainstalować zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Wady fotowoltaiki

To, co ma swoje zalety, musi mieć także i wady – podobnie jest i w tym przypadku. Minusem fotowoltaiki z pewnością jest wysoki koszt inwestycji. Niemnie jednak zgodnie z opinią ekspertów zwraca on się w niedługim czasie. Do innych wad fotowoltaiki zaliczamy:

  • wydajność instalacji zależna jest od warunków atmosferycznych - w miesiącach zimowych panele produkują mniej energii niż w okresie letnim,
  • energia wytwarzana jest tylko w ciągu dnia,
  • niestandardowa konstrukcja dachu, obecność okien dachowych czy kominów może uniemożliwiać montaż paneli fotowoltaicznych – alternatywnym rozwiązaniem jest ich montaż na gruncie.

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, co przemawia za jej montażem. Decydując się na zakup wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, możesz liczyć na bardzo szybki zwrot inwestycji, a w późniejszych latach również na całkiem spore zyski. Więcej praktycznych informacji na temat działania instalacji fotowoltaicznej dostępnych jest na stronie ecd.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.