W czym system fotowoltaiczny jest podobny do samochodowej instalacji LPG?

Jerzy Biernacki
26.07.2019

Jazda na autogazie jest bardzo popularna w naszym kraju. Każdy kierowca, który zdecydował się na montaż instalacji LPG, zrobił to dla oszczędności. Podobny tok myślenia przejawiają osoby inwestujące w domowe instalacje fotowoltaiczne. Ich liczba jest oczywiście nieporównywalnie mniejsza niż samochodów zasilanych LPG. Jednak w gruncie rzeczy oba te rozwiązania są do siebie bardzo podobne.

Inwestycja w oszczędzanie

Zarówno samochodowa instalacja gazowa, jak i system fotowoltaiczny, wymagają sporej inwestycji. W przypadku LPG będzie to kilka tysięcy złotych, ale osoby decydujące się na montaż fotowoltaiki muszą być przygotowane na wydatek rzędu przynajmniej kilkunastu tysięcy. Brzmi mało zachęcająco, jednak nie zapominajmy, że nie mówimy tutaj o koszcie, ale o zainwestowaniu dostępnych środków w natychmiastowe oszczędności. Tym samym ponosząc jednorazowy wydatek gwarantujemy sobie znaczne ograniczenie bieżących kosztów eksploatacyjnych.

Ekologia

To dla wielu może być zaskoczenie, jednak fakty są takie, że zarówno instalacja LPG, jak i system fotowoltaiczny, są rozwiązaniami bardzo przyjaznymi środowisku naturalnemu. Proces spalania autogazu generuje o wiele mniej zanieczyszczeń niż w przypadku benzyny czy tym bardziej oleju napędowego.

Ekologiczności fotowoltaiki nie musimy natomiast szerzej wyjaśniać. Prąd ze słońca to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza, zwłaszcza w takich krajach, jak Polska, w których produkcja energii bazuje na spalaniu węgla.

Dłuższy zwrot, który jednak musi nastąpić

To kolejna wspólna cecha. Instalacja LPG zwraca się oczywiście o wiele szybciej (choć zależy to też od przebiegów, jakie pokonuje dany samochód), jednak kierowca tak czy inaczej musi na ten moment trochę poczekać.

Identycznie jest w przypadku fotowoltaiki. Tutaj średni czas zwrotu z inwestycji wynosi od 7 do 10 lat. Długo? Teoretycznie tak. Pamiętajmy jednak, że dobrze wykonana instalacja będzie produkować energię nawet przez ponad 20 lat, co oznacza, że po zwróceniu się tej inwestycji kolejna dekada (co najmniej) upłynie już pod znakiem wyłącznie oszczędności.

Pomimo tych podobieństw warto zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną różnicę, jaka występuje między fotowoltaiką a samochodowymi instalacjami LPG. Mamy tutaj na myśli bezawaryjność i bezobsługowość. O ile kierowcy bardzo często mają problemy z instalacjami gazowymi, o tyle nie słychać o przypadkach nagminnych i bardzo poważnych awarii systemów fotowoltaicznych. Wynika to przede wszystkim z dopracowania tej technologii, bardzo dobrej jakości komponentów, które wciąż dominują na naszym rynku, a także prostoty samego rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie