„Słoneczne dachy” – rusza nabór do programu w województwie wielkopolskim

Antoni Kwapisz
01.06.2020

„Słoneczne dachy” to nowy program województwa wielkopolskiego, który ma zachęcić mieszkańców do inwestowania w energetykę solarną, czyli fotowoltaikę. Od programu rządowego „Mój prąd” różni go to, że jest skierowany nie do odbiorców indywidualnych, ale do zarządców i właścicieli budynków wielorodzinnych. Nabór wniosków rusza 1 marca. Na czym dokładnie polega ten program?

Preferencyjna pożyczka

Program „Słoneczne dachy” zakłada modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych z akcentem na instalowanie paneli fotowoltaicznych. Środki można jednak uzyskać także na termomodernizację budynków. Do rozdysponowania jest pula 100 milionów złotych, a program koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Program nie polega jednak na przyznawaniu dopłat bezpośrednich, ale preferencyjnych pożyczek, które mogą zaciągać spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty. Preferowane jest przeznaczanie środków na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, które będą produkować energię na potrzeby zasilania budynków wielorodzinnych, ale wyłącznie ich części wspólnych, czyli chociażby klatek schodowych, otoczenia, wind czy piwnic.

Celem jest oczywiście znaczące obniżenie kosztów funkcjonowania budynków wielorodzinnych, a pośrednio także ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Wielkopolska jest pierwszym regionem, w którym rusza program „Słoneczne dachy” – jeśli zakończy się on sukcesem, to prawdopodobnie kolejne edycje będą uruchamiane także w innych województwach.

Z uzyskanej pożyczki beneficjenci mogą sfinansować zakup i montaż kompletnych systemów fotowoltaicznych oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynków, w tym ocieplenie, wymianę stolarki okiennej czy docieplenie stropodachów. Nie ma ograniczeń kwotowych, to znaczy beneficjenci mogą wnioskować o dowolne środki w ramach dostępnej puli.

Nabór wniosków do programu rusza 1 marca i nie warto zwlekać ze złożeniem podania, ponieważ pula 100 milionów złotych na pewno nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Dodajmy, że 80% środków pochodzi z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast resztę dorzuca WFOŚiGW w Poznaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie